Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Vege zdroje > Knihy > Karen Duveová: Jíst slušně

Karen Duveová: Jíst slušně

Datum publikování: 18.1.2016
Po více jak dvou a půl letech jsem se odhodlala sednout k vegan knížce, která se primárně týká etiky. Knihám s tímto tématem jsem se vyhýbala záměrně. Když jsem totiž v mých veganských začátcích viděla film Pozemšťané, přísahala jsem, že už nikdy nic takového vidět nechci. Dva a půl roku už jsou ale dlouhá doba a já si řekla, že je čas nahlédnout i do nekuchařských veganských knížek.
Karen Duveová: Jíst slušně

Knížka Jíst slušně mě zaujala svojí anotací. Anotace narozdíl od názvu nevysílala žádné velké signály o tom, že se bude jednat primárně o etickou knížku. Zlákala mě možnost s někým znovuprožívat začátky s veganstvím a vůbec kompletně sledovat myšlenkový přerod autorky během jejího experimentu, kdy vždy po dobu dvou měsíců zkoušela bio stravu, vegetariánství, veganství a frutariánství. Celé to bylo okořeněno tím, že do poslední kapitoly vůbec netušíte, u kterého stravovacího směru Karen nakonec zůstane. Trochu zvláštní, postavit napětí knihy na tom, co někdo, koho ani neznáme, bude do konce života jíst, ale funguje to. Mám takovou blbou vlastnost, že v nudných pasážích knížku zavřu a už jí nikdy neotevřu, tady ale ta zvědavost, jak to dopadne, byla silnější :)

V knížce jsem našla dvě roviny. První bych nazvala jako takový autorčin blog. V něm rozpracovává své pocity a myšlenky týkající se etických témat, obtíže při praktikování jednotlivých stravovacích stylů, střet s okolím. Přestože asi právě tato část mě zlákala ke koupi knížky, hodnotila bych ji jako nejslabší. Na druhou stranu se pěkně doplňuje ze zbytkem a celou knížku odlehčuje. Počínání autorky je ale buď nelogické nebo těžko uvěřitelné (např. že se zbavuje všech kožených věcí v domě jen kvůli tomu, že na dva měsíce zkouší veganství, poučuje své okolí o vykořisťování včel, přičemž sama se ještě nějak nesžila s představou, že se dá v pohodě žít bez mléka do kafe apod.). Na druhou stranu mě bavilo číst o překážkách, se kterými se setkávala, sledovat postupné přehodnocování jejího postoje k živočišné produkci na základě informací, kterých se během své práce dopátrala. V této části také občas zazněla myšlenka, kterou stálo za to podtrhnout a vypsat. Za vrchol "blogové" části a zároveň celé knížky považuji její účast na přímých akcích (záchrana slepic), bohužel se tomuto zážitku věnuje jen na pár stránkách.

Perfektně jsou zpracované části knihy, které popisují podstatu jednotlivých výživových směrů z etické stránky a realitu biochovů, velkochovů a jatek v Německu. Dopodrobna popisuje, jak jsou zvířatům upírány jejich základní potřeby, k jakým pochybením dochází při usmrcování zvířete a jak je propojen živočišný průmysl s politikou. Kromě jídla pak ve veganské kapitole řeší samozřejmě i jízdu na koni, chov domácích zvířat, kožené oblečení a další důležitá veganská témata. Při čtení faktů o živočišném průmyslu jsem si uvědomila, jak je velmi důležité se k těmto knížkám nebo filmům vracet. Dokonale si připomenete, proč to vlastně všechno děláte a dodá vám to sílu a motivaci pokračovat – ať už se jedná o pasivní veganství nebo aktivismus.

Víc nechci prozrazovat. Pravděpodobně také budete s napětím čekat na to, jak to vlastně dopadne a u kterého ze směrů autorka zakotví. Jen prozradím, že já osobně jsem byla velmi příjemně překvapená. Nuto ale říct, že jsem od autorky neměla příliš vysoké očekávání :)

Knížku najdete v našem e-shopu.

 

 

 

 

Komentáře