Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Vege zdroje > Knihy > Biokuchařka Hanky Zemanové

Biokuchařka Hanky Zemanové

Datum publikování: 22.1.2014
Autorka Mgr. Hanka Zemanová je úplně dokonalou reklamou na BIO vaření. Marně si vzpomínám, kdy mě naposledy na obyčejné fotce nějaká ženská tak okouzlila, že jsem knížku sebrala z regálu a odnesla ke kase aniž bych řešila, jestli obsah knížky bude odpovídat ne zrovna malé ceně. Ale prostě odolejte tomu krásnému úsměvu, čisté pleti, dokonalé postavě, uvolněnému postoji, gestům a mimice. To prostě nejde!! A do toho obrázky barevné usmívající se zeleniny a volně pobíhajících koziček.
Biokuchařka Hanky Zemanové

Knížka vlastně s veganstvím na první pohled nesouvisí. Bio neznamená vegetariánský ani veganský. Bio znamená, že pěstování rostlin a chov zvířat podléhá přísným pravidlům týkajících se používání hnojiv, pesticidů, výběhu pro zvířata, kvality krmiva,... Kromě bio zeleniny si tak může zákazník dopřát bio vejce, bio mléko nebo třeba bio maso. Přestože zvířata v bio chovech žijí podstatně kvalitnější život než jejich příbuzní ve velkochovech, jejich život bude ve zlomku přirozené délky života ukončen na jatkách, kam budou putovat dlouhými transporty. Z toho důvodu je pro vegetariány a vegany nepřípustná i konzumace bio masa.

Knížku jsem určitě zbytečně nekupovala. Autorka není veganka ani vegetariánka. Je zastánkyní střídmé, zdravé výživy s maximálním využitím biopotravin. Proto jsem si spočítala, kolik z použitých receptů je masových, kolik vegetariánských a kolik veganských. Výsledek:  51 veganských, 6 vegetariánských, 4 masové. V jejích receptech se objevuje "špek" z tempehu, hraška místo vajec, seitan nebo tofu. Nevím jak pro vás, pro mě se za touto statistikou skrývá jednoznačná prospěšnost a přirozenost veganské stravy. To, že autorka se neřadí mezi vegetariány ani vegany, tomu dodává další kus objektivity. V receptech se vegani skvěle zorientují, ty veganské jsou označeny štítkem "100% vegan".

Kromě receptů zde najdete rozhovory s některými biofarmáři a informace o podstatě BIO produktů.

Hanka Zemanová

O autorce

Mgr. Hanka Zemanová (1975) se ekologickou výchovou začala zabývat při studijním pobytu ve Francii. Po návratu založila Pro-bio ligu, pobočku Svazu ekologických zemědělců zaměřenou na osvětu v oblasti ekologického zemědělství a biopotravin. Se svým mužem založili společnost Albio a Hanka vydala velmi úspěšnou biokuchařku. Po prodeji společnosti Albio se odtěhovali mimo Prahu na Sedlčansko a vybudovali Biopekárnu Zemanku. Dnes je Hana Zemanová maminkou dvou holčiček a spolupracuje s mnoha médii jako obdornice na biovaření.

Doporučená cena: 499,-

Vydal: SmartPress, 2012, 2. vydání

Stran: 180

Komentáře