Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Vege zdroje > Filmy a videa > Dokument: Když zvíře trpí z cyklu Ta naše povaha česká

Dokument: Když zvíře trpí z cyklu Ta naše povaha česká

Datum publikování: 20.7.2014
odvysíláno v únoru 2009
23 min.
Připravili: M. Červenka, P. Vildomec a J. Večeřa
Dokument: Když zvíře trpí z cyklu Ta naše povaha česká

Oficiální text České televize: 

Ochránci zvířat čelí lidské lhostejnosti, nevstřícným úřadům i agresivním spoluobčanům.

Skutečnost, že jsou zvířata živými tvory, kteří mají nárok a právo na plnohodnotný život, většinou chápe každý rozumný člověk. Nicméně v zákonech rozvinutých zemí jsou zvířata chápána jako věci, zboží a zemědělské produkty. V rozvojových zemích jsou sotva zákony chránící lidská práva, natož ta zvířecí. Mezinárodní organizaci pro ochranu hospodářských zvířat (Compassion In World Farming) se podařilo, po 9letém úsilí, doplnit smlouvu o Evropské unii o ustanovení, které přisuzuje zvířatům status „cítící bytosti". Tento unikátní počin, ke kterému došlo v Amsterdamu v roce 1997, se odrazil také v našich zákonech. Ale opravdu zacházíme s hospodářskými zvířaty šetrně? Není náš „nesoucitný materialismus" patrnější než v jiných zemích EU?

Naše hodnocení: 100%

Je to přesně ten typ dokumentu, který by se měl na obrazovkách objevovat často a v hlavním vysílacím čase, nejlépe při večeři. Bourá stěny jatek a velkochovů a na obrazovky se dostává krutá realita, kterou konzumenti živočišných produktů nevidí a vidět nechtějí. V dokumentu vystupuje řada známých osobností z oblasti ochrany zvířat a vegetariánství - Hana Janišová z Pražského spolku ochránců zvířat, Marcela Frei z Ochránců hospodářských zvířat, Marek Voršilka a Roman Rozumek z organizace Otevři oči, Jan Šťastný z České vegetariánské společnosti, Tomáš Popp ze Svobody zvířat a Michal Kolesár. Jak to všechno souvisí s povahou českou? Osobnosti se shodují na tom, že za to může zvyk, naše pohodlnost, nefunkční systém kontrolních mechanismů, trestněprávní praxe, nepřijetí vlastní odpovědnosti, zbabělost bonzovat.

O tom, že dokument účel splnil, svědčí internetová diskuze, v níž výrazně převažují příspěvky plné zděšení z reality chovu hospodářských zvířat. Bohužel je takových dokumentů v českých médiích stále zoufale málo.

Komentáře