Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Vege zdroje > Filmy a videa > Cowspiracy - Tajemství udržitelnosti

Cowspiracy - Tajemství udržitelnosti

Datum publikování: 21.2.2016
Dokumentární film, 85 min., 2014, USA
Režie: Kip Andersen, Keegan Kuhn
Cowspiracy - Tajemství udržitelnosti

Oficiální text

Dokument Cowspiracy si pokládá palčivou otázku – proč velké světové organizace na ochranu životního prostředí mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti? Podle OSN je nejvýznamnějším znečišťovatelem planety a zároveň největším zdrojem skleníkových plynů živočišná výroba, tedy produkce masa, mléka a vajec. Nikdo o tom však nemluví. Spolu s filmaři se proto pokusíme nahlédnout do zákulisí velkých organizací jako je Greenpeace a položíme jim velmi nepříjemnou otázku. Co – nebo kdo – jim brání říkat pravdu?

Moje postřehy

Zkouknutí filmu cowspiracy jsem oddalovala. Nejsem příliš fanoušek konspiračních teorií v takovém rozsahu, v jakém jsou dnes módně prezentovány a tak mě název filmu spíše děsil než že by přilákal moji pozornost. Protože se ale budu účastnit v návaznosti na tento film panelové diskuze, nezbylo mi, než obětovat 90 min. svého času a film si pustit. A rozhodně jsem udělala dobře. Film je velmi zdařilý, můj muž prohlásil, že pro něj zatím asi nejlepší film s tématikou živočišného průmyslu, jaký kdy viděl. Za mě teda ani tímto filmem nebyl překonán film Spojení.

Film je pomyslně  rozdělen do tří částí. V první zaznívají tvrdá čísla a fakta. Nejsem ekolog, takže o těchto číslech a odhadech nebudu diskutovat. Důležité pro mě je, že co se mi podařilo zjistit, odborníci většinu těchto čísel nerozporují a shodují se, že živočišná produkce se na devastaci životního prostředí podílí ve větší míře než např. doprava. Do "děje" vás vtáhne věta v prvních minutách filmu: "Omezuji sprchování, abych nespotřeboval moc vody a pak se dozvím, že na výrobu jednoho hamburgeru je spotřebováno 2500 l a je to, jako bych se sprchoval 2 měsíce v kuse." V této části zjistíte, jak je to s prděním krav a vypouštěním metanu nebo jak by zareagovalo životní prostředí, kdyby se ze dne na den zastavily továrny a lidé přestali používta auta a jak by zareagovalo, kdyby se všichni lidé stali ze dne na den vegany. 

Druhá část měla být asi hlavní částí filmu. Fanoušky konspiračních teorií možná nadchla, mě tedy vůbec. Zdála se mi zdlouhavá a nepřinesla nic, co by stálo za to si zapsat nebo zapamatovat. Že by eko organizace začaly ztrácet své příznivce, kdyby lidem sahaly do talíře a tak to nedělají, a že živočišný průmysl je propojen s politikou (ostatně jako důkaz může posloužit náš ministr financí) atd., to si myslím je většině lidí jasné a ve filmu tomu nemusela být věnována tak velká část, podle mě by stačilo zkrátit tak na 10 min. a i to by pro mě možná bylo dlouhé. 

Moc se mi líbila třetí část. Začíná tím, že se autor poprvé za celou dobu zamýšlí i nad etickými aspekty veganství - etikou se začíná zabývat ve chvíli, kdy se stane svědkem zabíjení kachniček. Následně navštíví farmu, která se stará o zvířata zachráněná z chovů a začal se tak zabývat otázkou, zda je možné být veganem a výživově nestrádat. Tuto část může sice někdo vnímat jako veganskou propagandu, spoustě lidem ale může pomoci v tom, aby se o veganství začali zajímat více. Vidí tam lékaře, který po 32 letech veganství vypadá skvěle, sportuje a nejde tak jednoduše smést ze stolu všechny informace, co ve filmu zazněly, s tím, že :"no jo, ale my to maso stejně potřebujeme, protože jsme všežravci." Myslím, že takový podobný závěr by slušel třeba i filmu Pozemšťané :) 

Filmu nechybí vtip a dobrá hudba a celkově až na tu prostřední část ho hodnotím jako velmi zdařilý a určitě jeho shlédnutí doporučuji :)  

Titulní foto: Cowspiracy

Film sem bohužel umístit nemohu, vychutnejte si alespoň krátkou ukázku. 

Komentáře