Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Veggie Parade 2015

Veggie Parade 2015

Datum publikování: 28.6.2015 | Kategorie: Reporty z veg akcí
V sobotu 20.6. 2015 se v Praze už po sedmé konala akce Veggie Parade, jejímž cílem je formou pochodu s transparenty a doprovodného programu upozornit veřejnost na špatné zacházení se zvířaty. Akcí s podobným cílem se během kalendářního roku koná spoustu, Veggie Parade patří k těm nejvíce navštěvovaným.
Veggie Parade 2015

Letos se podle prvních odhadů, i přes chladné a deštivé počasí, pochodu zúčastnilo 1000 lidí, což je podle spoluorganizátorky Terezy Vandrovcové z organizace Otevři oči rekordní účast, která ale byla očekávaná. "Akce se každým rokem účastní více a více lidí. Minulý rok se pochodu účastnilo 700 lidí a příští rok očekáváme 1300-1500. Je to dáno jednak tím, že počet veganů a vegetariánů v poslední době rychle roste a také tím, že akce je u lidí oblíbená, takže přijedou další rok znovu a vezmou i kamarády", říká Tereza.

Užít si den mezi svými

Ve 14 hod. už je na Václavském náměstí pod koněm pořádná kupa lidí. Především mladší dospělí a dospívající, hodně také lidé ve středním věku, našli byste tam i pár mimin, malých dětí a seniorů. Panuje tam příjemná uvolněná atmosféra, lidé vnímají akci nejen jako poukázání na utrpení, které se děje zvířatům, ale také jako možnost potkat lidi se stejným životním stylem a třeba se i konečně osobně seznámit s lidmi, které znají pouze virtuálně skrz sociální sítě. Třeba jako já s Terkou Koutníkovou nebo s Petrou.

veggie 1

Foto: Andrea Podsedníková

Petra (14 let) mě kdysi požádala o přátelství na facebooku, když jí potěšilo, že se v neveganské skupině objevil vegan. Už 7 let je vegetariánkou. "Veganka bohužel nejsem, jím domácí vajíčka od babičky, ale směřuji k tomu. Mám ráda všechna zvířata a nedělám mezi nimi rozdíly." Úplně mě dojímá, jak některé děti v 7 letech dokáží přijít na to, že se nechtějí podílet na utrpení zvířat a udělat takový obrovský krok, kterým se vzepřou všem autoritám kolem sebe. Já na to potřebovala dalších 24 let. "Dneska jsem tu proto, abych poznala nový lidi, abych si užila den mezi svými. Podporuji i akce hnutí 269life a různé protesty a nedávno jsem začala s vlastní videokuchařkou", hovoří Péťa o dalších svých aktivitách.

Vydávám se do davu. Zjistit, proč přišli další lidi. Filip (23 let) je vegetarián 2 roky, vedle něj stojící Zuzka (22) 9 měsíců. "Akce je pro nás možnost, jak podpořit myšlenku vegetariánství a veganství a vůbec podpořit tento pohled na svět." Michelle (40 let) je vegetariánkou rok, Pavel (52 let) 4 roky. "Máme rádi zvířata, proto je nejíme. Zkoušíme být vegani, ale zatím se nedaří úplně vypustit sýry."

Při anketě jsem narazila samozřejmě i na vegany. "Podporuju práva zvířat a tento den jsem si přišla užít", říká dvacetiletá Eva. Vegankou je rok, ale už nějakou dobu před tím byla vegetariánka. Pavel (35 let) je veganem už 5 let a na akci je proto, že na ní nesmí chybět, má tam už svojí historii.

5 let je veganka i Táňa, která se Veggie Parade účastní společně s rozkošnou roční dcerkou Johankou. Ta spokojeně sleduje dění kolem z šátku. Táňa svojí účastí chce podpořit myšlenku Veggie Parade, poznat nové lidi a ochutnat něco nového, co se u nich doma nepřipravuje. Johanka je od narození veganka. "Nemám žádné pochybnosti o tom, že je veganská strava pro dítě plnohodnotná. Vést Johanku k etickému pohledu je pro mě samozřejmostí", říká Táňa, která se tématem veganství u dětí zabývá i v rámci aktivismu. "Pořádám spolu s Jitkou Urbanovou besedy, setkávání veganských rodičů a všech, které zajímá téma veganských dětí v neveganském světě. Také vytvářím grafické materiály pro organizace 269 life, Společnost pro zvířata, Českou veganskou společnost, Veganské společenské večeře – Boskovice a občas pomáhám s grafikou právě pro Veggie Parade."

Akce se ale účastní i lidi, kteří třeba maso stále jedí, ale s veganstvím sympatizují. Jako třeba Františka (26 let): "Jsem tu, protože mi přijde, že to má smysl. Nejsem veganka ani vegetariánka, ale chtěla bych být. Maso jím teď max jednou týdně a tak nějak postupně směřuji k vegetariánství, možná k veganství."

Přes Náměstí republiky do Stromovky

Po skupinovém fotu s transparenty se pochod pomalu vydává na Staroměstské náměstí a Náměstí republiky. Skandují se hesla jako "Zvíře není zboží, veganství je boží" nebo "kočka pes i kráva, mají svoje práva" (seznam hesel najdete dole). Na seznamu najdete hesla pouze v pozitivním významu. "Tím se Veggie odlišuje od jiných veganských akcí. Nejde o demonstraci proti něčemu (proti jatkám), ale naopak oslavu (veganství). Není konflitkní a je veselá, oproti třeba Světovému dni hospodářských zvířat, které taky pořádáme", vysvětluje Tereza.

veggie 2

Foto: Alexandr Darius Radecký

Mám plné ruce svého mimina, které chce všechno vidět a tak se mu v kočárku nelíbí. I tak ale stíhám sledovat reakce kolemjdoucích. Zvědavě přihlížejí, rozhlížejí se po transparentech a s úsměvem si berou letáčky od pořadatelů. "Průvod je skvělý, jen si myslím, že by vegetariánů mělo být mnohem více", odpovídá mi na otázku, jak na ní průvod působí, starší paní. Najdou se ale i lidi, kteří jsou spíše zaraženi a v hlavě jim šrotuje, proč by člověk neměl pít mléko. "Vždyť ta kráva přece nijak netrpí, ani jí nikdo nezabije", nechápavě přihlíží kluk s holkou ve věku kolem 25 let. "My maso moc nejíme, jenom ryby. Ale veganství je extrém. Navíc to vůbec nemůže být zdravé", říkají mi oba zároveň. Nemůžu se zbavit dojmu, že jsou zaskočeni počtem účastníků a nápisy na transparentech. O těch krávách pak spolu ještě chvilku diskutují. Tereza, která skandovala na začátku průvodu, atmosféru pro kolejdoucí vnímala podobně jako já na jeho konci:"Někteří lidé brblali, že zemřeme na podvýživu, většinou se ale usmívali a někteří sympatizanti ukazovali palec nahoru."

veggie 3

Foto: Alexandr Darius Radecký

Na náměstí republiky se průvod zastavuje a organizátoři čtou česky i anglicky manifest, jehož znění si můžete přečíst zde.
Průvod pak pokračuje ke Stromovce se sound systémem, ve předu hraje prý reggae. To já nevím, protože kráčím za týpkem s techno reprákem, ale tuhle část jsem si stejně moc neužila, protože mé dítě má najednou víc potřeb než stíhám uspokojovat (jíst, pít, chodit, hladit každého psa, kterého vidí – a jakože jich tam bylo hodně a prostě za žádnou cenu nebýt v kočáru ani v šátku).

Park Stromovka se proměnil ve veganský ráj

No zvládly jsme to, ač jsem dorazily do Stromovky poslední. Tam se mi konečně uvolnily ruce, kočárek jsem zaparkovala, Nikču vypustila do kaluží a bahna, kde byla moc spokojená (ano, to dítě se zablácenou růžovou sukýnkou a pusou od výborného rýžového čokodortu bylo moje) a já se mohla konečně pořádně najíst, napít a pokecat s lidmi. Na podobných akcích si hrozně užívám to, že se nemusím stále ujišťovat, jestli to jídlo je nebo není vegan, že tam k pití seženu poklady jako makové mléko a hlavně že tam potkám spoustu podobně naladěných lidí. Pozdravila jsem známé, snědla asi milion naprosto skvělých dortíků, hambáčů a tortil a kolem 18 hod. se musela zase rozloučit a vydat se s Nikčou na cestu domu.

veggie 4

Foto: Alexandr Darius Radecký

Součástí programu ve Stromovce jsou i přednášky a koncert (bohužel už jsem byla pryč). Na téma "Ekologické aspekty spotřebitelství" pohovořil Jan Rovenský, na téma "Nízkorozpočtové veganství" Pavel Houdek. Každý ročník jsou přednášky zaměřené na určité téma. "Letos byla hlavním tématem ekologie, příští rok se zaměříme na výživu", říká Tereza. Následoval koncert rapperu ze Slovenska Presenta a Suvenera a DJ Sklicka.

Stromovku jsem opouštěla se super pocitem, že je nás opravdu hodně a že to bylo skvělé odpoledne a kdybych mohla, zůstanu až do konce. Nedávno jsem četla článek o Veggi Parade v roce 2011, která začínala slovy "Několik desítek vegetariánů..." Je skvělé, že dnes těch vegetariánů na Veggie parade je 1000, a že za pár let možná takové články budou začínat slovy "Tisíce vegetariánů..." a jednou třeba desítky nebo stovky tisíc a jednou, doufám, už ani nebudou takové pochody třeba...

Málem bych zapomněla, při anketě s kolemjdoucími jsem se setkala s paní, která pronesla, že na ní průvod působí směšně, protože je v něm spousta stokilových lidí a ti tu svoji nadváhu nemají ze zrní. Pro paní mám vzkaz: těší nás, že veganství vnímáte jako nejlepší prevenci obezity. Něco na tom asi bude, protože narozdíl od vás jsem v průvodu moc lidí s nadváhou neviděla. Protože ale nejsme odkázáni jen na to zrní a máme spoustu rostlinných alternativ běžných jídel, není zas takový problém nějaké to kilo navíc přibrat. Snad vás uklidní, že to, co děláme, děláme pro zvířata, ne pro redukční dietu :)

Doufám, že se s vámi všemi uvidím na dalším ročníku :)

Pokřiky:
Kočka pes i kráva, mají stejná práva
Pro zvířecí svobodu, přidejte se k průvodu
Neničíme planetu pro krvavou kotletu
Žít a nechat žít, stačí jenom chtít
Jatka haly klece, tak nikdo žít nechce
Po zvířecí svobodě, chceme tofu v hospodě
Being cruel ins´t cool
Don´t choose to abuse
Animal feel pain, they have a heart and brain

 

Fotogalerie

Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková
Autor: Alexandr Darius Radecký, Andrea Podsedníková

Komentáře