Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Vegáně na cestách aneb jak jsem se stravovala na dovolené v Portugalsku

Vegáně na cestách aneb jak jsem se stravovala na dovolené v Portugalsku

Datum publikování: 22.10.2013 | Kategorie: Cestování - Výživa
Poprvé od doby, co jsem na veg stravě, jsem jela na dovolenou do cizích krajů. Měla jsem trošku obavy, tak jsem s sebou nakoupila něco málo do zásoby (kešu oříšky, müsli tyčinky, pomazánky) a na cestu jsem připravila kváskový žitný chléb s humusem, rajčaty, bazalkou, konopným semínkem a „toasty" s arašídovo-mandlovým krémem.
Vegáně na cestách aneb jak jsem se stravovala na dovolené v Portugalsku

Musím přiznat, že po čas dovolené jsem zažila jednu situaci, kdy jsem myslela, že hlady pojdu. Nikde žádná pořádná restaurace, která by ukojila mé potřeby. Většinou jsem se těšila na návštěvy místního obchodu, kde jsem si nakoupila ovoce, zeleninu, kukuřici, olivy a k mojí radosti zavařenou cizrnu a fazole. Ty mi opravdu dodávaly sílu.

Byla jsem překvapená, že v každém obchodě (ať ve velkém městě nebo malé vesničce) měli vždy v nabídce sójové či jiné rostlinné mléko či jogurt. I při jedné večeři, kdy nám na stůl donesli předkrm (pečivo, máslo, sýr, olivy) jsem byla mile překvapena, že donesli nejen „normální" máslo, ale i rostlinné. U nás s intolerancí na laktózu asi tolik nepočítají.

Jogurty ovšem s oblibou sladí. Nenašla jsem ani jediný, který by byl bez přidaného cukru. Takže na to pozor.  Dále skoro ve všech obchodech nabízejí seitan, tofu apod.  Řekla bych,  že u nás máme co dohánět. :)

cestování

Můj dovolenkový jídelníček

Nebydleli jsme v hotelu, ale nocovali pod širákem bez vařiče, takže vše muselo být uzpůsobeno praktickému hospodaření.

1. SNÍDANĚ (8-9 hod)

Žlutý meloun (4 kg 2 €)/nektarinka/banán + müsli tyčinka + rýžové mléko (1,55 € ) /jogurt

2. SVAČINA (10-11 hod)

Ovoce (jablko/banán/hroznové víno)

3. OBĚD (12-13 hod.)

Jen jednou za celou dovolenou jsem narazila na restauraci, kde měli vegetariánské menu. Bylo to ve městě Coimbra. Objednala jsem si seitan na pomerančích s rýží, a byla to neskutečná delikatesa (cena 6,50 €).

Jindy jsem se musela smířit s hranolky a salátem (rajčata, cibule, olivy, salát, olivový olej a k mému zděšení opravdu hodně octu). Cena 4,20 €.

Jeden den jsme se zastavili na obědě ve městě Sintra, a zavítali jsme do jakési školní jídelny (byla součástí knihovny). Velice vlídné kuchařky nám za pár peněz naservírovali vcelku dobré jídlo. Kamarádi měli zeleninovou polévku (o té jsem se až předposlední den dozvěděla, že je opravdu zeleninová), rýži a omáčku z mořských plodů. Mě hodná paní kuchařka dala velikou porci rýže, salát s řepou (2 €) a já si k tomu tajně dosypala cizrnu. Celý oběd jsem zakončila porcí sladkého zeleného melounu (0,65 €).

Jeden den jsem už měla opravdu mžitky před očima z hladu a vedra, ale zachránila mě návštěva supermarketu. U pultu se sýry a saláty prodávaly „hotovky" a já mezi nimi spatřila „arabskou" rýži (rýže, kari, olivový olej, rozinky, sůl). Kilo prodávali za 3,40 €, takže mě moje maličká porce vyšla opravdu levně. Bylo to tak dobré, že jsem si pro jistotu koupila půl kila s sebou. :)

4. SVAČINA (15 hod.)

Ovoce

5. SVAČINA (17 hod.)

Ovoce/oříšky + müsli tyčinka

6. VEČEŘE (20 hod.)

Většinou se odehrávala po příjezdu do kempu nebo na pláži (když se stihl západ slunce, bylo to o to krásnější). Musím přiznat, že jsem na dovolené občas konzumovala pečivo. Kupované totiž obvykle nejím.

Pečivo + cizrna zavařená (0,39 €) /fazole (0,54 €)/pomazánka přivezená z domu + zelenina

Samozřejmě jsem dodržovala pitný režim. Pitnou vodu jsme nakupovali v šestilitrových lahvích a vozili v kufru auta. K obědu či večeři jsem si občas dala místní pivo (pivo je totiž jediný alkohol, který piju a i ten už mě zmáhá).

Shrnuto, podtrženo:

1. Když se vydáte na dovolenou, kde budete spát pod širákem, jezděte jedině s vařičem. Ušetří vám to hodně starostí se sháněním obživy a také ušetříte, protože samotné suroviny stojí opravdu málo. Čerstvou zeleninu a ovoce seženete na každém kroku.

2. Příště, než se vydám do cizí země, naučím se základní slova jako – maso, vývar, máslo. Na znalost angličtiny se u místních lidí spoléhat nedá. A také by pro mne bylo zjišťování složení jídel jednodušší. :)

Od kamarádky jsem dostala tip (bohužel až po návratu z dovolené), že existuje tato vychytávka - veganský pas. http://soucitne.cz/katalog/knihy/vegan-passport-vegansky-pas

3. Vzala bych s sebou o něco více potravin z domu (müsli tyčky atd.). Jsou skladné, lehké, vydrží v teple a tak máte zdroj rychlé energie vždy po ruce. Müsli tyčky z Portugalska skoro vždy obsahovaly med, a když ne, tak byly neskutečně přeslazené.

4. Dovolená je dovolená. Cestujete, užíváte si a tak nemůžete celé dny řešit jenom složení potravin. Má strava nebyla tolik vyvážená jako ta, kterou konzumuji doma. V nouzi je vždy müsli tyčka nebo ovo-zel po ruce. Nachytala jsem alespoň dostatek vitamínu D.  :)

Je zvláštní, že za celou dovolenou jsem se všude setkávala jen s tímto druhem polévky, jako by ani jinou nevařili. Je to jemná zeleninová polévka, ve které se vyskytují všelijaké druhy zeleniny. Záleží asi na tom, co má kuchař zrovna po ruce. Polévka je velmi levná, seženete ji za 1 €.

Ale pozor - někdy je v polévce masový základ nebo kousek parmezánu. Je proto důležité se ptát.

Polévku jsem vyzkoušela uvařit i doma.

Veve

Tady je můj recept

Ingredience: olej, cibule, brambory, mrkev, hrášek, cizrna, česnek, sůl, pepř, bazalka.

Postup: Na oleji orestujete cibuli a přidáte všechnu zeleninu. Podlijete vodu a vaříte. Ke konci rozmixujete, ale ne zcela do hladka. Přidáte česnek, bazalku a mlsáte a vzpomínáte na prosluněnou dovolenou. :)

A co vy a cestování? Jak řešíte stravu? Informujete se předem o možnostech? Nebo vše necháváte osudu, tak jako já?  :)

Cestování zdar!

V.

Fotogalerie

Dovolenou v Portugalsku si užijete i jako vegani.
Měla jsem ze stravování na dovolené trochu obavy, tak jsem si něco málo nakoupila do zásoby.
V supermarketu Continente najdete velký výběr rostlinných mlék.
Jen jeden den jsem myslela, že pojdu hlady.
Jídlo muselo být uzpůsobeno praktickému hospodaření.
Nabídka jogurtů v Lidlu.
O zeleninu nouze nebyla.
U zeleninové polévky ráda vzpomínám na prosluněnou dovolenou.

Komentáře