Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Vegan v Budapešti

Vegan v Budapešti

Datum publikování: 8.11.2018 | Kategorie: Cestování
Máme za sebou nádherný podzimní víkend v Budapešti. Já jsem celkem klidný člověk a miluju klidná místa, a tak asi proto mi tohle město, kde se všechno a všichni pohybují přiměřeně pomalu a zbytečně to netroubí a nehuláká, za tak krátkou dobu stihlo přirůst k srdci. A těch vegan restaurací a občerstvení <3
Vegan v Budapešti

Na Budapešť jsme měli celkem 24 hodin včetně spánku, takže plán byl celkem jasný. Vidět a zažít to nej, co nám dvěma Budapešť může nabídnout. Ve stručnosti pár cestovatelských poznatků, nejvíc se samozřejmě rozepíšu o jídle.

Památky 

Tady budu stručná. Výběr jasný, já na památky vůbec nejsem, Vítka zajímají jen náboženské symboly a to ještě mírně okrajově. Takže si vyhlédl baziliku svatého Štěpána a Velkou synagogu. Obě stavby jsou nádherné a monumentální, leč já mám vždycky největší zážtek z toho sedět před nimi a pozorovat lidi, ruch, poslouchat cizí akcent a nezvyklou intonaci, a tak Vám k tomu nic víc neřeknu. Více než kulturní památky ho ale při cestování zajímá histrorie i současnost  dopravní infrastruktury daného místa. Což je ideální, spojí se jeho vášeň s mojí potřebou někam se dostat. A tak jsme dost využívali mhd, nejvíc rozhodně zaujalo staré metro z roku 1896, které je zapsáno jako UNESCO památka.

budapeš&#039;t bazilika

 

budapešť metro M1

Nákupy 

Milujeme, když můžeme podpořit místní produkty, takže jsme do programu zahrnuli místní tržnici se spoustou ovoce, zeleniny, ořechů, nakládané zeleniny, chilli papriček, koření, džemů z místního ovoce. Městských tržnic najdete v Budapešti spoustu, většinou ale mají v neděli zavřeno. Naštěstí jsme našli jednu menší tržnici mimo centrum (tržnice Lehel), kam nás dovezla tramvaj - zastávka Lehel ter. Nakoupili jsme zde dárky, zásobu mých oblíbených chilli papriček, koření, dali si kávu, čaj, můj muž  jakožto milovník langošů do sebe natlačil dva langoše. Na tržnicích to žije, jen se obrňte před množstvím řeznických stánků. Je jich fakt dost a byla jsem ráda za ty klapky na očích, které jsem si stihla za těch necelých 6 let na rostlinné stravě vybudovat.

budapešť tržnice

Termální koupele 

Největší bomba. Relax se vším všudy. V Budapešti můžete navštívit buď moderní termály se spoustou atrakcí, nebo si to okořenit strašidelným prostředím v termálních koupelích Király. Vnitřek budovy působí jak z filmu Requiem pro panenku, všude temno, jemný sirovodíkový zápach z vody a klenuté stropy, vybavení hodně původní. Tak to jsme zvolili my. Ve vodě jsme vydrželi přes dvě hodiny, na výběr byl buď velký bazén, vířivka nebo káď pro asi 6 lidí venku na dvoře pod hvězdnou oblohou. Vyzkoušeli jsme všechno, všechno bylo super, ale poslední hodinu jsem si dala pěkně v kádi na dvorku, tam bylo nejlíp. A stalo se tam něco totálně neuvěřitelného, vypadá to, že mi dvouhodinová nálož v téhle vodě vyléčila před měsícem podvrtunuté chodidlo. Ještě v sobotu to vypadalo, že se na něj ještě dlouho bezbolestně nepostavím, po koupeli se bolest začala pomalu rozplývat a v pondělí už jsem byla běhat :)

budapešť kiraly

Večerní život 

Zajít do nějakého profláklého baru je skoro povinnost a my jí rádi plníme, avšak tentokrát nebyly úplně konstelace kvůli mému těhotenství. Takže jsme symbolicky zašli do místní Stodolní "Szimpla kert" na jedno pivo a jedno nealko pivo pro mě, kde nás totálně rozsekala cena nealko piva (za třetinku 100 Kč, zatímco velké pivo cca 60,- Kč), takže jsme dopili a šli na hotel. Ale jinak bar super a nebýt těhotná, tak tam toho do sebe možná zas nalejem jak zamlada.

budapešť bar

Zewl 

Bylo nádherné počasí, takže jsme si poslední hodinku před odjezdem užili v parku Szechenyi fuerdo ležmo na trávě, kam nás zavezlo zmiňované UNESCO metro, trasa M1.

budapešť park

Jídlo 

Budapešť je vyhlášená množstvím veganských bister a restaurací. Myslím si, že je to nějaká potřeba vytvořit protiváhu k jinak všudypřítomnému masu. Není to úplně tak, že byste na každém kroku měli nějaký speciální vegan podnik, takže je potřeba jít cíleně. Pozor ale na google mapy. Špatně ukazují otevíračky a dokonce to ukazuje i podniky, které vůbec neexistují. Proto si otevíračku i existenci vždy ověřte na stránkách podniku. My jsme jedli v bistru vegan love (seitanový gyros v pita chlebu vyšel na cca 140 Kč a byl výborný) a v restauraci Napfenyes etterem, tam nás polévka vyšla na 60,- Kč a hodně poctivá porce sushi na cca 210,- Kč.

Hodně lidé doporučují Great Bistro, které mělo ale v době našeho pobytu zavřeno a pak jsme objevili ještě stánek s veganskými Burgery v uličce food street, Burgery vypadaly božsky, ale už jsme byli plní, takže jsme si nic nedali.

Pokud jídlo zase tak moc neřešíte a stačí vám cokoli veganského, pak v marketech i malých potravinách najdete rostlinná mléka, různé druhy hummusů a jiných pomazánek, ovoce, zeleninu, rostlinné jogurty. Počítejte však s o něco vyšší cenou než u nás. To mě překvapilo, jinak je tam totiž vše spíše levnější. Ve větších marketech si můžete namíchat vlastní zeleninový salát, cena podle velikosti misky 20,30 nebo 50 Kč). Taky narazíte na různá asijská bistra, kde si můžete vždycky dát nudle nebo rýži se zeleninou nebo tofu, často také narazíte na hummus bary. Hummusů se v Maďarsku dělá velká spousta a rozhodně ne všechny jsou vegan, proto se ptejte.

Zpětně jsem se dozvěděla, že je super aplikace Happy cow, s níž se vám riziko, že přijdete k zavřené nebo neexistující restauraci, podstatně sníží. 

budapešť napfenyes

budapešť sushi

budape&#039;sťburger vegan love

Ceny

hotel 450,- os./noc

jídlo  v bistrech a restauracích – odpovídá cenám v centru Prahy

jídlo v supermarketech – běžné potraviny vychází spíše levněji, cilené vegan alternativy pak naopak dráž. Např. nejlevnější mléko 53,- Kč za litr, 200 g jogurt za 32,- Kč, 180 g hummusu za 55,- Kč.

Termální koupele Király – 250,- Kč /vstup, modernější budou určitě dražší.

Mhd – 140,- Kč/den (platí  i pro linku M1 - UNESCO metro), do celodenní jízdenky se vyplatí zainvestovat hlavně z toho důvodu, že pak nemusíte řešit poměrně složitý tarifikační systém. 

Je to asi dost individuální, každý má rád něco jiného, ale mě Budapešť prostě nadchla. Relativně málo lidí, klid, čisto, pořádek, dobré jídlo, fajn lidi, zajímavá místa, relax v termálech, to prostě chceš..

 

No co říct závěrem... Že jsem tam určitě nebyla naposledy, min. kvůli těm super ozdravným  termálům bychom se tam rádi dostali alespoň na víkend každý rok. Tak se tam třeba někdy potkáme :)

 

 

 

Komentáře