Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Test: trekové hůlky FIZAN NW Lite

Test: trekové hůlky FIZAN NW Lite

Datum publikování: 13.8.2018 | Kategorie: Cestování - Testy, recenze
Vybíráte hůlky na treky nebo ultratrail a očekáváte od nich spolehlivost a nízkou váhu? Pak se můžete inspirovat mým letošním testem.
Test: trekové hůlky FIZAN NW Lite

Od e-shopu www.affekt.cz jsem před svojí první stovkou dostala k otestování hůlky Italského výrobce Fizan. Hned na začátek je čekala pořádná zkouška, a to 107 km dlouhý Libouchecký ultramaraton a hned týden na to 100 km dlouhá část treku West Highland Way ve Skotsku.

Proč tyto hůlky:

na svojí první stovku jsem se rozhodla vyrazit s hůlkami. Pomůžou při pohybu do kopce, v závěru pak celkově se stabilitou i na rovině nebo odlehčí nohám v prudkých klesáních. Hledala jsem na internetu, co by hůlky na běh měly splňovat, až mi došlo, že vlastně nehledám hůlky na běh, ale klasické trekové hůlky. Hůlky nebudu používat při klasickém běhu, neboť běh s nimi není příliš energeticky úsporný, budou mi sloužit v chodeckých pasážích v prudkých kopcích. Musí být složitelné, abych je ve chvílích, kdy je nebudu potřebovat, mohla cvaknout za batoh a zároveň musí být lehké, protože při běhu řešíte každý gram navíc. Zároveň ale nechci za hůlky dávat spoustu tisíc a tak po dlouhém rozmýšlení vybírám kompromis a to hůlky FIZAN NW LITE. Skvělý výběr.


Jak se testovalo

První větší testování proběhlo na Liboucheckém ultramaratonu. Hůlky jsem začala používat na 30. Kilometru a používala je s pauzami průběžně až do konce. Zpočátku pouze v prudkých stoupáních a ve velmi prudkých klesáních, na posledních 25 kilometrech už jsem je používala téměř pořád, dokonce i u běhu po rovině, pomáhalo mi to držet stabilitu a odlehčit už unaveným nohám.
Na treku West Highland jsem s nimi ušla celých 100 km, neodložila jsem je ani na kilometr.

trek west highland way

Co píše výrobce

Fizan NW Lite : třídílné nordic walkingové hole, které jsou zajímavé svou velmi nízkou váhou. Složené hůlky mají délku 61 cm, maximální délka je 132 cm.
Součástí hůlek je talířek a botička na asfalt. Je u nich použitý eloxovaný hliník AL7001.

Materiál: eloxovaný Hliník AL 7001
Rozměr: 61 – 132 cm
Váha 1 ks: 170 g
třídílné teleskopické hole
rukojeť – plast/korek/guma
odepínatelné poutko (FR Strap system – licence Salomon)
hrot s karbidovou špičkou
30 mm talířek
ochranný gumový kryt hrotu špice
Všechny díly holí jsou vyměnitelné.
Cena je za pár (2 ks), talířky a botičky nordic walking
Dodávají se s rukavičkou velikosti M, pouze růžové mají rukavičku S

Výhody:

nejlehčí teleskopické nordic walkingové hole na trhu
možnost nastavení výšky dle potřeby
pohodlné madlo
odepínací poutko
Parametry
Barvy modrá / zelená
Upínání šroubování
Materiál Hliník 7001
Antishock ne
Madlo korek
Typ holí teleskopická
Váha 340 g

trek hůlky

Výhody

Jejich největší výhodou je váha. V rámci tréninku pohybu s holemi jsem vybíhala se svými starými trekovkami a po 10 km jsem cítila, jak je jejich nošení na rovinkách a v sebězích nepříjemné. Půl kila navíc prostě bylo znát. O hůlkách FIZAN NW Lite ani nevíte. Nepronesly se ani po 100 km. Původně jsem měla v plánu je na běžecké úseky po rovinách a z kopce skládat, ale nakonec mi nošení nepřišlo natolik prudérní, aby mi stálo za to ztrácet vteřiny a nervy skládáním a věšením za batoh.
Další velkou výhodou se ukázal rychloupínací systém, kdy tři části holí do sebe jen zakroutíte, nemusíte řešit žádné páčky. Jen zatočíte a hůlka parádně drží. Jen si to pořádně nacvičte předem, já to nacvičené neměla a při závodě to párkrát nedotáhla a hůlka se rychle posunula do složené velikosti.
Spolehlivost je další silnou stránkou. Ve Skotsku jsem se přesvědčila, že jak je jednou dobře dopnete, pak se vám ani po několika dnech neposunou a můžete se na ně spolehnout i ve chvílích, kdy na ně opravdu dopadáte při prudkých klesáních celou vahou i s 20 kg báglem. Potom, co mi v půlce treku bortící se pohorka tlačila na kotník tak, že ještě dnes po dvou měsících v něm cítím bolest, práci nohou kompenzovaly z velké částí hůlky a ruce a byl super pocit moct se na hůlky spolehnout.

Nevýhody

Nevyhovovaly mi úchyty na ruce. Máte v nich celou ruku, materiál je tvrdší a po několikadenní chůzi jsem cítila na kůži oděrky. Nandavání je také zdlouhavější, což vás naštve hlavně při ultratrailech, kdy střídáte chůzi s nimi/běh bez nich. To už jsem pak řešila tak, že jsem se vůbec nandaváním nezdržovala. Po zmoknutí pak zase máte celou ruku mokrou a protože úchyty pomalu schnou, máte ruku ve vlhku celý den. Navíc jste s rukou v úchytu neohrabaní, těžko se vyřizují věci jako telefon, kouknutí do mapy, svačina atd. S běžným úchytem by nechal člověk sjet hůlku na zápěstí nebo předloktí, tady musíte z hůlky zase pryč a pak zas složitě do ní. Poutka jsou ale odnímatelná, takže určitě nebude problém dokoupit klasická poutka.
Celkové hodnocení 90%
Hůlky určitě doporučuji. Hodí se jak na nordic walking, tak na treky i na dlouhé běžecké závody, které plánujete prokládat chůzí s holemi. Než vyrazíte na plánovanou akci, doporučuji je vyzkoušet a poprat se nějak s rukavičkovým poutkem a pokud vám tento systém nesedne tak, jako mě, ještě dokoupit klasické poutko. A pak budete úplně spokojení.

Foto: www.affekt.cz, Vítek Balcar

Zdroje: www.affekt.cz,vlastní zkušenosti

Komentáře