Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Test: Lezečky Ocún

Test: Lezečky Ocún

Datum publikování: 13.1.2017 | Kategorie: Testy, recenze
Lezečky ze syntetické kůže českého výrobce. To jsem přesně hledala! Kdo máte problém sehnat kvalitní syntetické lezečky, dejte na Ocún Ozone!
Test: Lezečky Ocún

EDIT: Doplňuji následující text, který jsem původně psala jako recenzi na lezečky Ocún Ozone lady. Až následně jsem si na stránkách výrobce přečetla, že tento typ lezeček má koženou stélku (prodejci to nikde neuvádí). Oslovila jsem proto výrobce a doptala se na možnost zakázkové výroby tak, aby splňovala veganská kritéria a zde je odpověď :)

Co s týče veganských bot, pak přímo v nabídce máme několik modelů, které splňují kriteria.
Jsou to modely níže:
Pearl 
Cora
Strike 
Crest 
Rental
Rival (juniorské)
Hero (dětské)
 
Co se týče jiných modelů, pak nabízíme i zakázkovou výrobu veganských bot.
V tom případě požadujeme předplatbu a výroba bot trvá 2 měsíce, k ceně se přiráží 20 %.
osobně jsem byla odpovědí velmi potěšena a moje další lezečky budou určitě opět Ocún Ozone ve veganském provedení :)
 
Původní článek:

Za svůj život jsem vyzkoušela už několik typů lezeček. Začínala jsem "lezeckými bačkůrkami" od značky Saltic, typ už si nepamatuji. Byly fajn, ale když jsem se do lezení pouštěla víc a víc, začala jsem po lezečkách požadovat více výkon než pohodlí a bačkůrku vyměnila za propacovaný typ Saltic Bara. Také jsem byla spokojená, ale recenze kamarádů mě při dalším nákupu dovedly ke značce La Sportiva, typ Miura. Prý už nikdy nebudu chtít nic jiného. A já se opravdu zamilovala. Ta bota sice bolela, ale na miniaturních stupech jsem se cítila nezvykle pevně a stabilně a začala najednou lézt cesty o stupeň až dva vyšší. Tento typ lezeček umožňuje začít lézt stylem "baletka", tzn. že stoupáte pouze na špičky a konstrukce boty vám umožňuje na palcích stát relativně bezbolestně (trochu to cítíte, ale oproti "obyčejným" lezečkám je to úplná pohoda a nemusíte se tam držet silou vůle, prostě tak stojíte a ustojíte opravdu pidistupy). Navíc ještě skvěle drží pata a tak se na její pomoc můžete v převisech s dlouhými kroky plně spolehnout.

Jenže.... Miury jsou kožené a když jsem před čtyřmi lety vypustila z jídelníčku vše živočišné, začala jsem logicky řešit i "pozůstatky" zvířat na oblečení a sportovním vybavení. Co už bylo nakoupeno, jsem pochopitelně donosila a začala řešit až další koupi. Tím jsem dala Miurám s velmi těžkým srdcem sbohem a začala pátrát po tom, co dál. U výborně lezoucích kluků z našeho klubu, kteří si potrpí na kvalitní vybavení, se nějak záhadně rozšířila Ocún Ozone manie. Typ boty vypadal podobně výkonnostně zaměřen jako Miury a když jsem zjistila, že bota je ze syntetické kůže, byla jsem v tu chvíli asi nejšťastnější člověk na Zemi. Tím bylo rozhodnuto a mohla jsem začít testovat :)

ocún2

Údaje výrobce

Ocún Ozone Lady: dámské lezečky vyrobené s ohledem na dámské chodidlo. Jsou užší než verze unisex, patrné je to zejména v patě. Zapínání na suché zipy. Pevné v torzi. Asymetrická konstrukce.
Dobře vyřešená pata, která se při patování nijak nevyzouvá. Použitý materiál je kombinovaný, gumová obsázka napomáhá tomu, aby bota byla nejvíce citlivá ve špičce. Podešev z Vibramu XS Grip je vyvinuta speciálně pro modely určené pro výkonnostní lezení.

Je přesná na malých stupech, lištách i v miniskulinkách.
Pata díky nové konstrukci výborně sedí.
Systé 3-Force zajišťuje unikátním patentovaným způsobem fixaci přední části chodidla tím, že reaguje proti směru, kterým lezečka přirozeně rotuje od stupu.
Bota má 2 velkro pásky.
Dámská konstrukce
svrchní materiál: syntetická kůže
podšívka: mikrovlákno
mezistélka 1,1 mm SU11, tepelně tvarovaná
podešev: 4 mm Vibram XS Grip
Hmotnost: 445 g.
Velikost: 3–13 UK
Výrobce: Rock Pillars
Kopyto Asymetric : Středně prohnuté, radikální kopyto se speciální prohlubní pro podporu prstů. Poloha palce je orientována k ose boty. Anatomicky tvarovaná pata.

Průběh testu

Lezečky mi e-shop www.affekt.cz zaslal v listopadu a tak jsem měla možnost je otestovat pouze na umělé stěně. Lezu 1-2krát týdně v kolmém a převislém profilu, na klasické stěně i boulderovce.

Velikost boty

Botu určitě neobjednávejte přes internet, pokud jste si jí dříve neozkoušeli. Velikosti jsou posunuté. Zatímco u Miur jsem se se svojí nohou vel. 39,5 dostala do velikosti 36, u Ocúnu jsem brala velikost 40 a to jsem ještě přemýšlela, jestli nevzít velikost o číslo větší. Jakoby firma číslovala velikosti už tak, že nečísluje boty podle skutečné velikosti, ale podle toho, jakou máte nohu. 

Vzhled

V pánském i dámském provedení je lezečka na pohled fakt hezká, dobře vypadají barvy i materiál. Je to moje první lezečka se suchým zipem a určitě mi to vyhovuje líp, jak tkaničky. 

Pohodlí

Trpím při dostávání se do boty. V chladnějším prostředí se mi i stává, že mě chytne křeč do chodidla a musím promasírovat a vyzkoušet znova, napotřetí to většinou už klapne. Když už do boty vklouznete, jste tam jak v pokojíčku. Pevně obepíná nohu, ale nikde netlačí. Když pak nohu vyndáte, znovu do ní lehce vklouznete. Trpět budete při nazouvání zas až další den. Při lezení je pohodlná, palce mě začínají nepříjemně bolet po odlezení asi deseti 12m dlouhých cest na umělce, což u mě odpovídá přesně lezení v Miurách.

Bota se v průběhu používání malilinko vytáhne podle Vaší nohy, ale příliš na to nespoléhejte, rozhodně to nebude o víc, jak půl čísla. Syntetická kůže je v tomhle nekompromisní.

ocún1

Lezení

A teď to nejdůležitější. Lezení. Bota skvěle přilne, výborně se v ní stojí na malých stupech, špička je pevná, ale přesto zůstává citlivá. Velmi oceňuji i patu, která perfektně sedí, přilne i k malému stupu, noha z ní nevyklouzává a můžete se na na ní spolehnout.

Závěrečné hodnocení

Boty jsou prostě skvělé. Vůbec jsem nevěřila, že najdu botu ze syntetické kůže, která mi dodá při lezení těžších cest stejný pocit jistoty na malých stupech a patování, jako výkonnostní La sportivy. Ocún je navíc česká značka, která podle průzkumu z roku 2014 z 95% vyrábí produkty v Čechách.

Neposoudím lezení od obtížností VIII a výš, ale můžu rozhodně říct, že v porovnání s Miurami nevidím žádný velký rozdíl, kromě toho, že Ocún Ozone jsou o poznání pohodlnější a lépe obepínají nohu, především nárt.

Jedinou nevýhodou je to, že se do lezečky obtížně dostávám, ale těch pár vteřin na začátku rozhodně za tu další hodinu lezení stojí :)

Lezení v syntetice zdar!

 Zdroje: vlastní zkušenost,  www.affekt.cz

Foto: Lenka Flídrová

 

Komentáře