Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Test: Funkční tričko Scutum wear

Test: Funkční tričko Scutum wear

Datum publikování: 3.4.2018 | Kategorie: Testy, recenze
Dostalo se mi od firmy HGH do rukou na testování funkční tričko s dlouhým rukávem české firmy Scutum wear, které má dvě pro mě zásadní vlastnosti. Je šité v Čechách a neobsahuje žádné živočišné materiály.
Test: Funkční tričko Scutum wear

Funkční prádlo firmy Scutum wear je vyvinuto do armádních podmínek a tak jsem byla moc zvědavá, jak obstojí u „obyčejného" běhání.

 Než se dostanu k samotnému testování tak něco málo k firmě HQH SYSTEM a SCUTUM WEAR:

Společnost HQH systém

Společnost HQH SYSTEM byla založena v roce 1993 jako hlavní dodavatel anti-teroristického a moderního bezpečnostního vybavení pro ministerstva vnitra České a Slovenské republiky, ministerstva obrany, speciální jednotky, celní orgány a další státní složky.
Produkty dodává policii, speciálním jednotkám, EOD a státním složkám pro vyhledávací účely. Díky široké škále zastoupených produktů se úspěšně zaměřuje i na komerční trh.

scutum1

Scutum wear

Česká firma Scutum wear vyvíjí vysoce kvalitní funční prádlo. Je testováno profesionály v extrémních podmínkách a kromě vlastností prádla pro aktivní pohyb počítá se zvýšenou extrémních zátěží v podobě kompletní výstroje nebo taktických vest, kterou tričko zvládne bez oděrů nebo ztráty střihu. V nabídce mají první vrstvu oblečení, konkrétně tričko s dlouhým a krátkým rukávem v zelené a černé barvě a trenýrky a dlouhé funkční kalhoty v černé barvě, vše v dámském i pánském střihu. Na testování jsem dostala tričko s krátkým rukávem.

Co o tričku říká výrobce

Složení materiálu:

Tělo: 92 % polyamid supplex, 8 % lycra

Boční panely:
92% polyester, 2 % polyamid, 6 % lycra

Vlastnosti:

-komfort
-antimicrobiální ochrana s ionty stříbra
-panely pro regulaci tělesné teploty při zátěži
-ploché švy
-kompresní střih
-rychleschnoucí materiál
-hybridní střih
-prodloužený střih, který zabraňuje vyhrnování
Vyrobeno v České republice
Velikostní tabulka:

Testování

Testování probíhalo celou zimu, v teplotách od pár stupňů nad nulou až po -15ti stupňové mrazy, při různých intenzitách od intervalových a tempových běhů až po regenerační běhy. Celkem jsem v tričku naběhala asi 400 km a další kilometry v něm zvládla na běžkách a snowboardu. Tričko jsem vůbec nešetřila. Vzala jsem ho mimojiné na 25 km běh v -14 stupních nebo jsem si v něm vyběhla z Pece na Sněžku ve velmi nepříjemných podmínkách (silný vítr, téměř žádná viditelnost, sníh a led).  Pro představu u obou těchto běhů jsem měla tři vrstvy (tričko  scutum wear, lehkou mikinu a lehkou membránovou bundu High point).

První dojmy

Mé očekávání bylo celkem přesně nastaveno, neboť mám od firmy tričko s krátkým rukávem. Bylo mi tedy jasné, že se mám na co těšit. Na tričko, které přesně obepne tělo, ale nikde nebude tlačit ani škrábat, na příjemný materiál, o kterém vlastně ani nevíte, že ho máte na sobě a po zapocení nestudí a hlavně tričko, ve kterém mohu běhat i několik dní  po sobě a nemusím se bát k němu čuchnout. Přesně tohle očekávání bylo dokonale naplněno.

scutum 3

Vlastnosti trička

Tričko krásně drží přes záda a neposouvá se. Hřeje a při běhu dokonale saje pot, takže kůži máte pořád v suchu. Zůstává pak během zátěže mírně vlhké, po zátěži ale rychle uschne, v pokojové teplotě je do hodiny suché. Po vyprání počítejte se schnutím cca půl dne. Při teplotách mírně nad nulou postačí při rychlejším běhu jako samostatná vrstva, příp. v kombinaci s vestou. Při teplotách mírně pod nulou je pak ideální v kombinaci s mikinou nebo lehkou bundou, při mrazech pod -10 stupňů pak rozhodně v kombinaci s mikinou a bundou.

Dvakrát se díky vyšším teplotám povedlo vyběhnout jen s tričkem. V rámci testu jsem vyběhla s běžeckým batohem a sledovala, co to udělá s materiálem na ramenou, zádech a v pase. Nic. Na tričku se neobjevil jediný žmolek ani jiná známka opotřebení. 

Co hodnotím jako nej, je to, že tričko vůbec nezapáchá ani po týdnu každodenního používání. Nejvíc to ocením za dva měsice  na treku po Skotsku. Místo pěti triček, které bych brala normálně, mi díky této vlastnosti postačí bohatě trička dvě. Tričko se za necelé tři měsíce neustálého používání nikde neponičilo, stále skvěle drží tvar a nikde nedře.

 

Závěrečné hodnocení

+ není cítit potem ani při opakovaném používání

+ okamžitě odvádí pot z kůže

+ při běhu s batohem se neodírá

+ rychle schne

+ extra příjemné na těle, nevytahuje se, nedře ani neškrábe a neštípe a to ani při dlouhodobé fyzické zátěži

+ tričko drží tvar a střih

 

- Malý výběr barev – což se dá pochopit, trička jsou určena pro armádu, tam křiklavě žlutá nebo růžová nefrčí..

- Dejte si pozor na velikosti a při objednávání pozorně prohlédněte velikostní tabulku. Velikosti odpovídají tak o 1-2 velikosti méně (pokud máte M, pravděpodobně vám sedne XS nebo S)

 

Foto: scutumwear.cz, Vít Balcar

 

Fotogalerie

Test: Funkční tričko Scutum wear
Test: Funkční tričko Scutum wear

Komentáře