Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Rozhovor - Terka Koutníková, vítězka bosého běhu kolem Mácháče

Rozhovor - Terka Koutníková, vítězka bosého běhu kolem Mácháče

Datum publikování: 1.6.2015 | Kategorie: Rozhovory
Letošní vítězka bosého běhu kolem Máchače Tereza Koutníková je z Liberce, je jí 19 let a den před naším rozhovorem odmaturovala úspěšně na Střední Uměleckoprůmyslové škole v Jablonci. V září nastupuje na fakultu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, obor Komiks a dětská ilustrace. Kromě kreslení a malování také ráda čte, vaří, poslouchá hudbu a běhá – a to je ten důvod, proč jsem jí oslovila s prosbou o rozhovor.
Rozhovor - Terka Koutníková, vítězka bosého běhu kolem Mácháče

Gratuluji k vítězství :) Popsala bys nám prosím trochu, co že jsi to běžela?

Nabídka zúčastnit se Mácháč run festu přišla od mého otce, který běhá ultramaratony. Řekla jsem si proč ne, vzala i přítele a přihlásili jsme se. Nejdřív na sobotní běh na deset km a pak tedy na ten nedělní boso-běh na jeden a půl kilometru. Chození na boso zbožňuji a troufám si říct, že nemám žádné rozmazlené nožičky, takže když jsme běželi tím borovicovým lesem a kobercem nám bylo jehličí a spadané šišky, nějak jsem to narozdíl od jiných nevnímala. Takže se na tom vítězství rozhodně podílel fakt, že jsem zvyklá na běhání bosa. Neběhám dlouho, takže mé umístění pro mě bylo taky vcelku překvapení, stejně jako pro mou rodinu, když se o tom dozvěděla.

U deseti kilometrů nás bylo v kategorii něco kolem dvaceti devíti a skončila jsem na desátém místě. U bosoběhu se čas neměřil a vlastně ani nevím, kolik žen to běželo, ale tam jsem skončila první.

réza mácháč

Co obnáší trénink, když chci takhle útočit na přední umístění?

Za ty výsledky jsem hrozně ráda. Je příjemné překvapovat sebe sama. Běhala jsem před závodem - nevím, jestli se tomu dá říkat trénink. Zkoušela jsem ve fitku na pásu deset km, ale tam mě to moc nebaví (i když si při tom podle mě člověk příjemně pročistí hlavu. Nemusí přemýšlet a třeba s audioknihou nebo gramatikou na cizí jazyk je to skvělý relax), raději běhám venku. Naštěstí nemusím do přírody běhat nikam daleko a v Liberci se dá sestavit pěkná "tréninková" trasa s minimem silnic a střetů s auty. Takže... Běhala jsem. To byl asi všechen trénink. Běhat jsem začala vlastně současně s tím, jak jsem přecházela na veganskou stravu (asi půl roku), před tím jsem sport možná i nesnášela.

A jak to máš s veganstvím?

K vegetariánství jsem se úplně původně dostala přes spolužačku v prváku na střední. Vydrželo mi to ale jen dva měsíce (slabá vůle, tlak okolí...). No a po třech letech jsem se k (znovu) vegetariánství a (nově) veganství a celkově zdravé stravě dostala asi jako většina žen - totiž chtěla jsem si zlepšit fyzičku, shodit nějaké to kilo... Před tím, než jsem se stala vegetariánkou, jsem už asi tři roky nejedla vepřové a hovězí maso, protože mi nedělalo dobře. Když jsem přešla na vegetariánství, cítila jsem se hrozně dobře a šlo to tak nějak ráz na ráz - a bylo tu veganství. Ze začátku to byl spíš experiment typu "Dám si týdenní detox od mléčných výrobků"... Pak jsem si zkusila doma vyrobit první rostlinné mléko a zjistila, že to od krav skutečně potřeba není - ani při vaření, ani k běžnému fungování. Postupně se z toho ale krom stravovacího návyku a možnosti, jak si zlepšit fyzický stav, stalo i přesvědčení - když člověk hledá veganské recepty, nevyhne se informacím o problematice velkochovů apod. Takže jsem se začala víc a víc informovat, rozšiřovat si obzory... A z "diety" se vyklubal životní styl.

Žiješ určitě ještě s rodiči. Co na to říkali?

Žiju s mamkou a otčímem. Ti to brali vcelku v klidu. Mamka se samozřejmě bála, abych měla všechny potřebné živiny a už na začátku mi řekla, že mi ale vyvařovat nebude. Že mi nakoupí potraviny a dál ať se starám sama. Řekla jsem si - proč ne. Když potom viděla, že opravdu s živinami problém nemám a že mi to náramně prospívá, nemá už žádné poznámky a nenutí mi ani maso ani mléko. Otčím je zase ten typ člověka, co si dělá ze všeho srandu, takže jeho stanovisko k mému veganství je, že mi to stejně nevydrží. Co se týče mého táty, ten mě moc překvapil - plně mě podporuje a zmínil se, že by taky rád přešel na veganství. Postupně, ale přece. Tak mi udělal velkou radost.

A co přesně byla ta změna, podle které mamka usoudila, že ti veganství dělá dobře?

Tak v první řadě to byl fakt, že jsem díky změně stravovacích návyků a tomu, že jsem se začala hýbat, shodila deset kilo. Pak tak usoudila z toho, že já, která o víkendech spala až do oběda, jsem najednou začala i o víkendech vstávat dlouho před sedmou - prostě proto, že jsem už byla dostatečně vyspalá, měla dost energie a už se mi nechtělo jen tak ležet. Navíc - co si budeme povídat. Veganská jídla vypadají po estetické stránce hrozně pěkně, jak jsou barevná a tak. Takže to trochu zbořilo její domněnky o tom, že budu pořád jíst jenom tofu a brambory. No a v neposlední řadě se lepší fyzický stav projevil i na náladách. Míň věcí mě rozhodilo, zlepšila se mi nálada... Pozitivní změny byly vidět všude.

Kde sis zjišťovala informace o veganství?

Moje veganství je zatím tak trochu v plenkách. S veganstvím jsem začala už někdy počátkem listopadu loňského roku, ale připadá mi úžasné, že už za těch šest měsíců se tolik věcí změní a je tolik změn skutečně vidět cítit. Začínala jsem na webu jedné slečny - Dewii. Pak jsem postupně koukala po dalších webech zaměřených na veganství jako Soucitne.cz apod. A v březnu jsem k narozeninám od našich dostala první dvě knihy o veganství. Vegana v kondici od Brendana Braziera a kuchařku VegMňamky. Zjišťování informací z knih mi bylo sympatické a tak jsem si hned po Veganovi v kondici pořídila knihu od Scotta Jureka - Jez a běhej. Takže by se dalo říct, že moje zdroje informací tvoří z 50% web, 40% knihy a 10% známí.

Jak vypadá tvůj jídelníček?

Co se týče mého jídelníčku, nemám nijak pevně danou formu. Spíš se ho snažím sestavovat ze dne na den (když ho tedy už sestavím :)). Snažím se jíst alespoň pětkrát denně (jsem hrozný žrout, takže mi to rozhodně problém nedělá :D). K snídaní jsem si zvykla dávat si kaši z amarantových nebo pohankových vloček s pořádnou porcí ovoce, dopolední svačina se liší den ode dne. Někdy je to ovoce, někdy rýžový chlebíček s kešu máslem, jindy oříšky... K obědu je většinou salát nebo nějak upravená (opečená) zelenina. Odpolední svačina se mi často půlí se svačinou po cvičení, takže zase nějaké ovoce - chvíli na to večeře, která se taky liší den ode dne, podle toho, na co mám chuť. Na večer jsem si ale oblíbila oříškové karbanátky se zeleninou nebo v domácí housce.

réza běh

Znám spoustu lidí, kterým se ani po přechodu na veganství nedaří hubnout tak, jak by chtěli. Jak se to povedlo tobě?

Určitě to bylo i tím, že jsem se začala hýbat - začala jsem doma posilovat, cvičit na eliptickém trenažéru, běhat,... Bylo toho hodně, ale věřím, že strava mi v tom taky hodně pomohla. Především v tom, že jsem do těla necpala potraviny, které jen podporovaly tvorbu tuku, ale místo toho jsem se začala "krmit" jídlem, které mi zrychlilo metabolismus a je pro tělo lépe stravitelnější a přirozenější. Nutno taky podotknout, že už jenom přechodem na veganství se člověku notně zúží výběr nezdravých jídel, sladkostí a podobně, což je taky při hubnutí plus.

Říkala jsi, že máš přítele. Jak on to má s veganstvím?

Vegan bohužel není. Občas nám to dělá trochu problémy, ale musím si přiznat částečné vítězství - když jsme se dali před rokem a půl dohromady, nebyl schopen pozřít jakoukoliv tepelně upravenou zeleninu (a ani se syrovou si moc nerozuměl), nicméně teď se to diametrálně zlepšilo a už jsme na grilování místo dvou krabiček s masem pro něj a tofu pro mě brali jen jednu velkou dózu s tofu pro nás oba. Takže - příliš si nevěřím v tom, že by se mi ho kdy povedlo "přetáhnout" k veganství úplně, ale jsem ráda i za tyhle maličkosti. A především jsem hrozně moc ráda za to, že mě nenutí do jídla, které nejím, nesnaží se mě přesvědčit o tom, že je to hloupost a tak podobně. Konec konců, i on vidí ty pozitivní změny. Ale jednou... Kdo ví. Třeba se mi z něj povede udělat aspoň vegetariána.

Budeš studovat zajímavý a krásný obor, chystáš se to nějak propojit s veganstvím?

Rozhodně ano. Můj poslední "GoVegan" počin byl potisk, který jsem si dělala na tričko. Ale plánuju se na to trochu zaměřit i v obrazech a ráda bych někdy vytvořila soubor komiksů právě s tématikou veganství - třeba vtipné historky z rozhovorů s ne-vegany a podobně. Na internetu se toho dá najít spousta, ale myslím, že takovou čistě českou verzi jsem ještě neviděla a přijde mi to jako taková pěkná možnost rozšiřování povědomí.

A poslední otázka: co tvoje sportovní plány?

Právě jsem se přihlásila na dalších deset kilometrů v Lovosicích. A v nejbližší době mě čeká účast na OkoloVlasti, na závodě na 0,8 km, který bude sponzorovat domov TEREZA pro lidi s tělesným postižením. Závod pořádá společně s několika dalšími (jako třeba sedm kilometrů cross country) můj táta, takže jsem zvědavá, co tam na nás vymyslí. Mým hlavním cílem je ale nějaký ultra běh. Ten bych pokořila ráda a plánuji ho na podzim. Pořádá ho můj táta, je dlouhý 50 km a běží se v Českém Ráji. To mi připadá i takové proveditelné co se týče zlepšení kondice a zkoušení delších okruhů. Byla bych moc ráda, kdyby byl StromUltraMaraton právě tím mým prvním, protože jeho nultý ročník, který jsem jela jako podpůrný tým částečně na kole (a málem jsem při něm vypustila duši), byl taky částečně popudem k tomu, abych se sebou začala něco dělat co do fyzického stavu.

Děkuji ti za rozhovor a přeji hodně běhacích úspěchů!

 

 

Fotogalerie

Milé narozeninové překvapení od mamky - veganské chlebíčky.
Směs zeleniny se sojovou omáčkou a divokou rýži, se zeleninou se hodí k večeři.
Avokádovo-banánová "nutella" s ovocem je prý k smrti dobrá snídaně.
Oříškovo-semínkový burger v domácí housce, s rajčatovo bazalkovým pestem a zeleninou vypadá úplně dokonale.
K běhání Terku přivedl táta.
Smoothie si Terka dává ke svačinám. Na fotce je banánovo-melounové smoothie s kokosovým mlékem.
Jedním z Terčiných oblíbených RAW obědů jsou  mrkvové "špagety" s omáčkou z marinovaných žampionů a kešu oříšků s brokolicovými výhonky.
Před přechodem na veganskou stravu měla Terka o 10 kg víc.
Terka nedávno oslavila 19. narozeniny. Dort je 100% vegan :)
Den před naším rozhovorem Terka úspěšně odmaturovala.

Komentáře