Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Rostoucí trend minulého roku - to je veganství

Rostoucí trend minulého roku - to je veganství

Datum publikování: 19.2.2017 | Kategorie: Výživa
Možná to někoho překvapí, možná taky ne. Veganství se za poslední rok docela dost rozmohlo.
Rostoucí trend minulého roku - to je veganství

Autor článku: Viktor Holas

Spousta lidí tento termín vyhledávala a jde vidět, že postupem času se lidé postupně o tento způsob života začíná více zajímat.

 Dle statistik, které jsou podložené Googlem, je patrné, že za minulý rok veganství zažilo rapidní skok a vše napovídá tomu, že tento rok to nebude jiné. Podívat se můžete zde.

krava sv

 

Co lidi vede k tomu se o tento styl života zajímat?

Důvodů může být několik. Mohly je k tomu dovést zdravotní problémy, či soucit ke zvířatům.

 Nemusí to být konkrétně tyto důvody, ale plno dalších – můžete si je přečíst například v tomto článku https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/.

Jak jste si jistě všimli, píšu „styl života“. Proč? Jelikož veganství není pouhý druh stravování, ale jedná se opravdu o styl života.

 Zahrnuje ho například veškeré odmítání zvířat pro lidské potřeby. Zvíře totiž cítí a vnímá stejně jako člověk, a proto vegani věří, že mají stejné právo na život a svobodu, tak jako my.

 Důvod je hlavně zdraví

Více se setkáváme s tím, že většina se obrací na rostlinnou stravu ryze ze zdravotních důvodů, které je k tomu donutily.

 A mají taky proč.

 

Hodně studií a výzkumů potvrzuje, že veganské stravování má velmi příznivý vliv na zdraví člověka.

Cítí se svěží, větší energii a fyzickou kondici. Je to z důvodu konzumace pestré a vyvážené stravy, kterou vegani požívají.

Hlavním důkazem a přesvědčení pro mnoho veganů mají zejména sportovci, kterých je nespočet.

Zmínit můžeme kupříkladu boxera Mika Tysona, Frank Medrano nebo například z českých můžeme zmínit mistra světa v thajském boxu pana Mullera.

Mike Tyson dokonce prohlásil, že veganství mu dalo šanci žít zdravý a plnohodnotný život.

A co zatím stojí? Veganská strava a kvalitní pitný režim.

zena sv

 

Při přechodu na veganskou stravu buďte obezřetní

Být veganem rozhodně neznamená, že budete přirozeně zdraví.

Při přechodu na rostlinnou stravu buďte opatrní. A to v tom smyslu, abyste poctivě každý den dodržovali potřebné výživové hodnoty, které vaše tělo potřebuje.

Proč?

Protože je to výrazná změna. Než si zapamatujete výživové hodnoty a uděláte si pořádek ve svém veganském jídelníčku, nějakou chvíli to potrvá.

Doporučujeme sledovat příjem zejména vitamínu B12. Jedná se o jedinou látku, kterou má vegan nedostatek. Vitamín B12 se totiž získává výrazně prostřednictvím živočišných produktů.

Existuje spousta suplementů, kterými tento vitamín můžete doplňovat. Některé rostlinné potraviny jsou obohacené taktéž o tento vitamín, nicméně ne tolik.

 Ve veganských potravinách rozhodně není problém se vyznat. Je tolik alternativ za živočišné produkty, až byste se sami divili.

Můžeme si zde uvést například pár potravin, které nejčastěji využíváme.

Kravské mléko se dá nahradit širokou škálou rostlinných mlék, a to kokosové, mandlové, sójové, makové, konopné, rýžové, ovesné. Mezi másla můžeme uvést arašídové či sójové.

A to je jen hrstka.

Opravdu nemějte strach, že byste jako vegan neměli co jíst. Nebojte se experimentovat a časem se váš jídelníček vystříbří.

Budete mít svoje oblíbené pokrmy, kterými se jistě budete každý den chlubit.

A bonus?

Ani o sladké nepřijdete! Vegani si opravdu zamlsají.

 

Tento druh stravy doporučuje i celosvětově uznávaný kuchař Jamie Oliver, který na svých stránkách má nespočet veganských receptů, i ty sladké – podívejte se sami.

 

Co by měli nevegani vědět

Byla provedena studie odborníky na Oxfordské univerzitě, kteří zjistili, že při přechodu na veganskou stravu zabránilo až 8,1 milionu úmrtí, a to do roku 2050.

 

Jistě se ptáte proč.

 

Z jednoho prostého důvodu. Bylo zjištěno, respektive světová zdravotnická organizace zjistila, že červené maso – což je hovězí, jehněčí, ale i vepřové je karcinogenní.

 

jídlo sv

 

Ověřit si to můžete z různých důvěryhodných zdrojů. Informovaly o tom autoritativní weby jako například NationalGeographiczde či novinky od Seznamu zde.

 

A to není zdaleka vše. Pokud si to internetového vyhledávače tento termín zadáte, uvidíte spousta webů, které o tom informují.

 

Pokud jste vegan, anebo se pouze o tento styl života zajímáte a chtěli byste se dozvědět více, doporučuji tento web zaměřený na veganství – SvobodaVšem.cz

 

Dozvíte se tam spoustu zajímavých informací. Dokonce jsme se dozvěděli, že chystají rozhovory se slavnými světovými veganskými blogery. Buďte tedy neustále v obraze, bude to rozhodně zajímavé!

Komentáře