Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Recenze:Kašparova chata na Adamu

Recenze:Kašparova chata na Adamu

Datum publikování: 7.6.2016 | Kategorie: Cestování
A je tu další recenze na veganskou stravu v neveganském ubytovacím zařízení v Orlických Horách. Až na jedno nedorozumění bylo opět všechno super :)
Recenze:Kašparova chata na Adamu

Kašparova chata na Adamu je situována v nádherné přírodě Orlického podhůří mezi obcí Mladkov a České Petrovice na vršku Adam. Co mi nejvíc zůstane v paměti, jsou nádherné výhledy na masív Kralického sněžníku, Jeseníky, vrch Jeřáb a Suchý vrch, vše v jedné lajně jak na dlani. Tím směrem bych se vydržela dívat několik dní v kuse a pořád bych toho neměla dost. 

výhled

Na chatě jsme trávili víkend v rámci velké rodinné oslavy. Chata není veganská, takže bylo potřeba naše stravovací požadavky nahlásit předem a pak už jen čekat, jak si s tím poradí. Naštěstí se tentokrát opět nekonal obávaný černý scénář se suchým chlebem s nakládanou okurkou nebo slaninou v salátu s komentářem, že slanina není maso (příběhy, co se fakt staly mým známým) a my si opravdu pochutnali. Až na jednu chybičku (med v jednom z ranních jogurtů - což zřejmě bylo způsobeno nedorozuměním, kdy veganství bylo vystvětleno jako strava bez masa, mléka a vajec), bylo pro nás všechno naprosto perfektně přichystáno a dokonce jsme si občas užívali i závistivé pohledy ostatních :) 

Takže menu vypadalo následovně (všechny fotky jídel naleznete ve fotogalerii):

pátek večer: špíz (grilovaná cuketa, uzené tofu, ananas), celerový nákyp (úplně výborný), zeleninový salát

sobota ráno: tapiokový kokosový jogurt s medem (to byl ten přešlap, ale ostatní alespoň měli příležitost ochutnat, jak může být dobrý jogurt bez mléka), nízkosacharidové pečivo (to s mužem úplně milujeme), zelenina, sójové mléko

sobota večer: rajče zapečené s tofu, bylinkové pesto, kuskus se zeleninou

raut: obrovské množství zeleniny. Tady byla velká nabídka spíše pro vegetariány, mně to ale nevadilo, zelenina byla super, dobře se pak spalo a ráno mi nebylo těžko. A taky se víkendová oslava vůbec neprojevila na váze :)

neděle ráno: nízkosacharidové pečivo, zelenina, rýžový amunáček

špíz

Vybavení chaty

Nejedná se o žádný luxusní hotel. Pokoje jsou velmi jednoduše zařízeny postarším nábytkem, dřevěné zdi pokresleny a popsány lyžákovskými vzkazy typu "K+V=VLN" nebo "Václav je debil". Na pokojích najdete postele, stůl a šatní skříň. Pokoje jsou malé a spíš opravdu jen na přespání - ale vzhledem ktomu, že v této krajině je hřích být zalezlý přes den na pokoji, to vlastně vůbec nevadí.

Na záchod i sprchu budete muset do přízemí. Sociální zázemí je čisté a v dobrém stavu, k dispozici je větší sprchový kout. Nevyfasujete mýdélka ani ručníky, takže tyto věci si nezapomeňte doma.

Jíst a pít můžete v prostorné, moc pěkné a stylové restauraci nebo v salonku a hlavně... na obrovské terase s tím nejkrásnějším výhledem jaký znám. 

Připojit k internetu se můžete přes nezaheslovanou Wifi.

Adam

Co přes den

V zimní sezóně si užijete běžecké tratě, sjezdovku v Petrovičkách nebo menší sjezdové tratě v Českých Petrovicích (osobně doporučuji spíš Petrovičky). Autem snadno dojedete i do takových lyžařských středisek, jako je Deštné v Orlických Horách, Dolní Morava nebo Čenkovice. 

V létě se může vydat do různých směrů po značených turistických cestách nebo cyklostezkách, vykoupat se ve vodní nádrži Pastviny, na Zemské bráně smáchat nohy v ledové Divoké Orlici, v širším okolí najdete i bobové dráhy a lanové parky. Z kulturních památek stojí za zmínku různé vojenské objekty (tvrz Bouda, pevnost Hanička), klášter Hedeč v Králíkách nebo kostel v Neratově.

S mým tátou jsme ozkoušeli následující běžeckou trasu dlouhou 21 km s převýšením 341 m: Po červené turistické značce doběhnete do Českých Petrovic (úsek po silnici), tam se napojíte na zelenou turistickou značku, která vás dovede až k vodní nádrži Pastviny (tam se můžete i vykoupat). Po modré pak doběhnete na Zemskou bránu, kde je možnost se zastavit na pití na Orlické chatě, jídlo tam ale nečekejte, nic veganského nebylo a prosba o samotné hranolky byla odbyta tím, že nejsou McDonald. Od Zemské brány vás pak červená turistická značka dovede po 6 km silničním stoupání zpět na chatu. Trasa je krásná, nejhezčí je úsek od Klášterce na Zemskou bránu, kde běžíte po úzké pěšině v prudkém svahu vysoko nad řekou. Pozor dejte v Klášterci, nenechte se z modré turistické stáhnout cyklostezkou, přišli byste o nejkrásnější část trasy.

 Více o možnostech výletů se dočtete na stránkách chaty

zemská

Ceník

horská chata má celkovou kapacitu 29 lůžek

jsou k dispozici dvou, tří a čtyř lůžkové pokoje

Cena za osobu/den Dospělí Děti od 3 do 10 let
Se snídaní 315 Kč 237 Kč
Polopenze 395 Kč 297 Kč
Plná penze 475 kč

357 Kč

  • pro děti do 3 let bez požadavku na lůžko ZDARMA!
  • poplatek za psa/kočku 50Kč za den

Celkové hodnocení:

Úplně nejlépe ze všeho hodnotím přístup moc milé obsluhy. Obsluhu, kterou za celý víkend ani jednou nerozhází 6 řádících dětí a 4 psy, nemůže rozházet už snad vůbec nic :) Vyjdou vám ve všem vstříc, pejsky podrbou, k dětem si dřepnou, když chcete hranolky jako samostatnou přílohu, udělají vám hranolky jako samostatnou přílohu bez keců o McDonaldech, omluví se, že je jídlo trochu přesolené, přestože je úplně dokonalé atd. atd. Tohle (tedy vědomí, že na všem se lze vždycky nějak domluvit) je spolu s horským okolím  pro mě ta základní charakteristika, abych si řekla, zda stojí za to tu strávit dovolenou nebo ne. Chatu bych nedoporučila těm, pro které k dovolené neodmyslitelně patří i luxusní hotel se sprchou na pokoji a golfovým hřištěm, lanovým parkem nebo bobovou dráhou místo louky za chatou, ale pokud jste stejného ražení jako já, tak se vám tu určitě bude moc líbit.

Foto: Kašparova chata, turistika.cz, Vítek Balcar

 

 

Fotogalerie

Kašparova chata na Adamu leží v Orlickém podhůří mezi obcemi Mladkov a České Petrovice., Autor: Kašparova chata
Pokoje jsou vybaveny postarším nábytkem.
Sociální zařízení je čisté a v dobrém stavu, na patře ho ale nenajdete :)
Posedět můžete venku na terase nebo uvnitř v restauraci.
Do výhledů se zamilujete.
Hned první večer na nás čekal výborný špíz se skvělým celerovým nákypem a zeleninou.
Až si budete domlouvat veganskou stravu, nezapomeňte ve výčtu toho, co nejíte, uvést i med :)
Sobotní večeře byla neuvěřitelně sytá a moc dobrá.
Z nízkosacharidového pečiva jsme měli mega radost, úplně ho totiž milujeme <3
Plážička u Divoké Orlice na Zemské bráně je jedno z nej míst, co znám. A vypadá to, že Niky bude po mně.

Komentáře