Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Radim Doležal: z dětství si pamatuji pohledy na transporty zvířat

Radim Doležal: z dětství si pamatuji pohledy na transporty zvířat

Datum publikování: 6.9.2015 | Kategorie: Rozhovory
S Radimem jsem se potkala na Jesenickém maratonu. 2 hodiny po doběhu už sedíme v hospodě v nedalekém kempu a během rozhovoru separujeme z jídla žampiony potažené plísní. Uvažovali jsme o reklamaci jídla, ale měli jsme po závodě takový hlad, že než by donesli jiné jídlo, asi bychom umřeli. Radimovi je 31 let, pracuje v oboru bezpečnosti a spolehlivosti a sport je jeho velkou vášní. Před 10 lety přestal jíst maso a poslední rok a půl je veganem.
Radim Doležal: z dětství si pamatuji pohledy na transporty zvířat

Před dvěma hodinami jsi dorazil do cíle Jesenického maratonu. Tvoje pocity?

Jsem rád, že jsem to přežil. Na 28. km jsem měl pěknou krizi, to trvalo asi 5 km. Nešlo to, musel jsem zpomalit a hodně se přemlouvat. Nepříjemný byl i závěrečný seběh. Nebyl jsem schopen sbíhat větší rychlostí, bolely mě kotníky a boty mi na těch kamenech nedržely a protrpěl jsem to. Vnitřně jsem si nadával za špatný výběr obuvy a občas i na všechno okolo. Celkově to ale hodnotím jako nádherný závod - asi nejlepší, co jsem kdy běžel.

A jaký byl čas?

5 hod. 20 minut. Byl to můj první maraton vůbec, tak nemám srovnání. Jinak běhám půlmaratony.
Jsem takový nadšený hobbík, půlmaratony na asfaltu běhám kolem 90 min.

Jak dlouho běháš?

Asi 8 let. Vlastně jsem začal krátce potom, co jsem přestal jíst maso. Sportoval jsem ale už dřív. Odmalička jsem rekreačně hrál fotbal a různé kolektivní sporty. Běhat jsem pak začal na popud kamaráda a chytlo mě to. Postupem času jsem si na běhání vybudoval závislost.

radim 1

Jak vypadá tvůj trénink?

Jak mi to vyjde, tak jdu běhat, nemám žádný speciální rozpis. V zimě běhám v hodně pomalém tempu a užívám si to a v létě běhám podle toho, na jaký závod zrovna trénuji. Intervaly, fartlek, někdy jedu spíše objemy. Kromě toho dělám silniční kolo a plavání. Můj sportovní týden většinou vypadá tak, že třikrát jdu běhat, dvakrát na kolo a jednou plavat.

A jak jsi trénoval na dnešní maraton?

Dával jsem si tréninkově půlmaratony dva dny po sobě. A celkově jsem běhal delší tratě. Vycházel jsem hodně z knížky Běhání, ale měl jsem to jiné v tom, že jsem některé tréninky nahrazoval kolem.

A kdy bude další maraton?

Možná příští rok, možná nikdy. Plánuju příští sezónu zkusit znovu triatlon. Jednoho závodu už jsem se zúčastnil, jen jsem ho nedokončil. Rozbilo se mi kolo, tak jsem to "obrečel".

Účastnil ses i závodu Vltava run jako člen jediného čistě veganského týmu. V čem závod spočívá?

Závod měří 350 km, začíná se u pramene Vltavy, končí se v Praze. Některé úseky, zejména ty na Šumavě, jsou terénní, některé silniční. Na trati se nás střídalo 11 lidí, úseky byly většinou dlouhé 8 až 12 km, některé ale i kratší nebo delší. O závodě jsem se dozvěděl od známých běžců, byli nadšení a tak mě hned napadlo dát dohromady veganskou štafetu. Kontaktoval jsem Honzu Korába a Štěpána Boháčka, ten pak sehnal většinu běžců.

Byla nějaká kritéria?

Bylo důležité, aby byli vegani. Původně jsme to chtěli pojmout výkonnostně – prostě co nejvíc ukázat masožroutům zadek, ale pak jsme to moc neřešili, důležité bylo reprezentovat kvalitně. I tak se ale štěfeta a výběr ukázal jako velmi dobrý, o čemž svědčí 20. místo.

radim 2

Jak ses dostal k veganství?

Před 10 lety jsem začal s vegetariánstvím. Nemělo to žádnou hlubokou myšlenku, jen jsem to chtěl zkusit. Přišlo mi zajímavé, že někteří lidé něco nejí a ještě že je to obohacuje. A já si říkal, že bych chtěl být také obohacený. Zvířata v tom tenkrát vůbec žádnou roli nehrála. Až po roce jsem si otevřel internet a začal jsem zjišťovat více věcí k vegetariánství. Viděl jsem videa z jatek a při nich jsem si řekl, že se k masu už nevrátím.
Bydleli jsme blízko Kostleckých uzenin a vidět ty transporty, ... Pamatuju si to z dětství, když jsme za nimi jeli a viděli je – přišlo mi to absurdní.. Pak jsem to vytěsnil a nemyslel na to, ale po letech se mi tyhle pohledy vrátily.

Kdy jsi pak začal přemýšlet o veganství?

Vegan jsem teprve rok a půl. Samozřejmě jsem si už před tím uvědomoval, jak je to s mlékem a vejci, ale stále jsem to odsouval a odůvodňoval si to. Měl jsem strach z toho, že se ještě o kousek víc posunu směrem od normálu,... ale už mi táhlo na 30 a řekl jsem si, že bych se neměl nechat svazovat okolím a měl bych začít žít skutečně tak, jak chci. V určitou chvíli to pak člověku najednou dojde, že to dokáže a že už je mu všechno kolem úplně jedno. Důvody pro veganství byly ze 100% etické.

Jak jsi řešil výživu?

Jako vegetarián jsem jí moc neřešil, jen jsem omezoval bílé pečivo. Pak při veganství už jsem se víc zajímal, informace jsem čerpal hlavně na internetu.

Máš nějaké zásady ve stravování?

Snídám ovoce, k obědu mám většinou něco z brambor, ty miluju a k tomu různě upravenou zeleninu nebo tempeh. Nejčastěji jím asi zeleninu a ovoce. Skoro nejím sladkosti ani bílé pečivo. Postupně i zařazuju semínka, ty jsem dříve nejedl. A beru veg 1. Postupně objevuju nové potraviny, snažím se změny dělat nenásilně.

Tvůj oblíbený citát související s veganstvím?

"Je to jednodušší než si myslíte."

To je moje velké téma... Jak lidem zprostředkovat, že je to strašně snadné a že na tom nic není..

Na to tu mám ještě jeden citát: "Nemůžeš vzbudit někoho, kdo předstírá, že spí."

Díky moc za rozhovor a doufám, že se brzy zas na nějakém závodě potkáme :)

 

Komentáře