Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Petr, 27 let - běh, jóga, slackline - rozhovor

Petr, 27 let - běh, jóga, slackline - rozhovor

Datum publikování: 23.8.2013 | Kategorie: Rozhovory
Pro IT managera Petra je sport přirozenou součástí života a neumí si bez něj život představit. Přestože ho na závodech nepotkáte, za jeho tréninkový objem by se nemuseli stydět profíci. Nejbližším cílem je maratonská trať, následujícími cíli ultramaratony na tratích jako je Horská výzva nebo B7. K veganství se dostával postupně. Mléčné výrobky, maso, ani vejce neměl už rok.
Petr, 27 let - běh, jóga, slackline - rozhovor

Veganem jsi teprve rok, ale se sportem jsi začal mnohem dříve. Kam až sahá tvá sportovní minulost?

Od malička jsem jezdil na kole a běhal po sídlišti. Pak přišly "otcovské sporty" - basketbal a folklorní soubor Javorníček. V 15 nastalo období vzdoru a já začal závodně hrát florbal. V tom jsem se dostal na špičku v Brně v klubu Bulldogs. Pak jsem začal hrát v kapele a sport šel stranou. Znovu jsem se k němu vrátil v 21.

Běh mě bavil vždycky, ale ta pravá závislost nastala až před čtyřmi lety. V té době jsem také začal s Iyengar jógou a začal jsem přemýšlet o výživě.

Petr27-01

Znamená to, že jsi začal měnit životosprávu? Jakým způsobem?

Žil jsem tenkrát půl roku v Californii. Bydlel jsem u Češky, která tam byla už 15 let. Tehdy byla převážně na raw stravě a dělala jógu. Moc jsem ji nechápal, ale ukázala mi pár inspirativních filmů jako Supersize Me nebo Food Inc. Viděl jsem, jak se maso zpracovává, jak je to nákladné a neekonomické. Velkou roli v tom všem hrála jóga. Začal jsem cítit svoje pravé já, své potřeby a hlasy svého těla. Omezil jsem pití a maso. Jedl jsem maso 1x týdně, pak už jen ryby a pak jsem to vypustil úplně. Nechybělo mi to. Nakonec jsem viděl i přednášku Garyho Yourofskyho a několik studií a přednášek o veganství. A zjistil jsem, že ani mléčné výrobky nepotřebuji.

Žít zdravě bylo v USA levné a snadné. Doma to bylo horší, ale stačilo se zajímat. Teď nakupuji prakticky jen ve zdravých výživách a na trhu. Plus pár speciálních obchodů. Do supermarketu chodím jen když dostanu chuť na avokádo nebo mango.

Takže jsi to měl hodně postupné. Co byl ten důvod, že sis řekl „budu vegan“?

Ano, bylo to postupné, potřebuji si vždy projít hodně faktů a studií, vědět, jak to dělat. Spousta lidí začne s veganstvím z přesvědčení na základě přednášky Garyho Yourofského  a jí jenom tofu, seitan, robi řízečky a obrovsky nutričně strádají. Pak je jim blbě a neví proč. Neprosperují. Proto jsem zkoušel, studoval a zjišťoval, co je pro mě nejlepší.

Finální důvod je ten, že to vlastně není přirozené. Nakonec mi to dokonce i přestalo chutnat.

Petr27-02

Co všechno pro tebe znamená veganství? Vnímáš to jen jako způsob stravování?

Veganství je pro mě kombinace toho nejlepšího možného způsobu stravování (možná časem přejdu na raw) a zároveň splynutí s přírodou. Nerad působím zlo, nerad se hádám, vyhýbám se konfliktům, proto ani nechodím na demonstrace a nejsem aktivista. Nikomu nic nenutím, pouze jsem příkladem a rád odpovídám, jsem-li tázán. Nemá smysl nikoho přesvědčovat, každý si to musí uvědomit sám. Až budu někde v lese měsíc hladovět a něco ulovím, tak to sním, do té doby to nemá smysl. V Grónsku třeba nemají na výběr, my na výběr máme. A nesmysly jako je paleo dieta komentovat nechci. Kožené věci si nekupuju, nemá to pro mě žádný význam, testované výrobky mi vadí, ale prakticky používám pouze zubní pastu a šampon a ty si vybírám netestované.

Jak veganství ovlivnilo tvoje sportovní výsledky?

Těžko říct, ale myslím si, že pozitivně. Nejvíc jsem ujel na kole až při veganství (160 km) a to samé s během. Možná to je tím, že jsem nebyl nikdy v takové kondici a nikdy tak moc nesportoval.

V běhu se teď zlešuju každý měsíc, tento víkend jsem v Nízkém Jeseníku uběhl 26 km a připravuju se na maratón. Dnes jsem si po hodině běhu ze srandy změřil 100 m sprint s časem 13.50, příjemně mě to potěšilo.

Petr27-03

Jak vypadá tvůj sportovní týden?

Běhám 5-7 krát týdně.  V týdnu běhám různé vzdálenosti na ovále, asi 60-90 min. O víkendu vždy něco delšího. Běhám i v zimě a dešti. Letos jsem běhal v −15 a byl to můj nejkrásnější běh. Hned potom byly Velikonoce - běhání v půl metru prašanu. Přes školní rok chodím dvakrát týdně na 90 min. Iyengar jógy. Je to pro mě jednak relaxace, jednak posouvání hranic výdrže, zlepšování dýchání a taky protažení svalů, které se při běhání zkracují. Pořekadlo "Yoga is good for running, but running is not good for Yoga" je sice pravdivé, ale postupně se zlepšuji.

Jsem vyznavačem minimalistického běhu - neběhám přes patu, ale přes špičku nebo "midfoot" - střed chodidla - srovnaný střed těla a rovný postoj, který šetří záda, klouby, kolena, achilovku, pánev, ramena. Běhám v minimalistických botech Vivobarefoot, Inov8 a Vibram Fivefingers.

Hodně trénuješ, zlepšuješ se, ale závodů se neúčastníš. Proč?

Vadí mi přemotivovanost, šílené ego čiřící ze všech závodníků, lokty na startovním poli, soutěživost a dokazování si něčeho, na čem vlastně vůbec nezáleží. Běhám pro radost.

Chci si někdy zaběhnout Beskydskou sedmičku nebo něco podobného s malým počtem účastníků. Nejdřív chci zaběhnout pár maratonů a pomalu si zjistit, co je potřeba na ultramaraton - technika, výbava, výživa atd. První maratón mám v plánu teď na podzim nebo na jaře příští rok.

Spousta lidí B7 pojímá turisticky. Ty máš v plánu to opravdu celé běžet?

Přesně tak, ujít se to podle mě dá. Ono je to pro všechny stejné, jde jen o to, kdo jak dlouho bude trpět.

Hele a co jídelníček? Máš přesně naplánované co jak jíst nebo se řídíš spíš intuicí?

Převážně se řídím tím, co mi chutná a na co mám zrovna chuť. Každopádně vím, že bych měl jíst hodně sacharidů na vytrvalost a po běhání bílkoviny. Zkrátka se snažím, aby byla strava co nejpestřejší a zároveň jednoduchá a skromná.

Nedávno jsem začal pít proteinové šejky. Piju protein blendy od SunWarrior. Třeba před hodinou jsem vypil po 75ti minutách ostřejšího běhu banán, kokos, protein blend, konopná semínka, kešu oříšky, makové mléko. Láká mě raw strava, ale to chce čas a přípravu. Mám tu tři knížky od Genadije Malachova o kompletní očistě, pomalu s tím začnu, je to moc zajímavé.

Co je u tebe nejčastější zdroj bílkovin a sacharidů? A co B12? Doplňuješ?

Nejčastější zdroj bílkovin asi luštěniny, protein blendy, konopná semínka, tofu (i když to se snažím omezovat, není to úplně to nejlepší ve velkém množství). Sacharidy asi vše od bulguru, špaldy po jáhly a ostatní "whole grains".

B12 doplňuju - VEG1.  Kdybych žil na venkově, tak jím nemytou stravu a asi není potřeba.

Petr27-04

Jsou potraviny, kterým se vyhýbáš? Samozřejmě kromě živočišných produktů…

Snažím se omezit veganské buchty, koláče, pečivo, respektive se snažím o bezlepkovou variantu veganské stravy, přijde mi to jako lepidlo, co zaplácá žaludek. Taky se snažím nejíst moc procesovaných výrobků, výrobků z plechovky, cokoliv bylo nějak moc upravováno.

Je nějaká možnost, že by ses někdy vrátil k masu?

Nemůžu to vyloučit. Když si o to tělo řekne nebo nebude jiná možnost, tak třeba ano, ale raději bych na to nemyslel a nebral to jako variantu. Myslím si, že ne každému musí veganská strava sedět, každý jsme jiný. Ale říkat to dřív než to člověk zkusí je alibismus a strach. Mrzí mě to na spoustě lidí, kteří bez masa nedokáží ani jeden den být, jinak by se nenajedli. Už to ale neřeším a nebavím se o tom, nemá to žádný prospěch ani pro mě ani pro ně.

S alibismem se občas asi setká každý vegan. Lidé často vymýšlí důvody, proč to nezkoušet, než proč to zkoušet. S jakými protiveganskými argumenty se setkáváš nejčastěji?

A co jako jíš? A to jako nejíš ani ryby? Počkej ani mlíko nebo máslo? To je ujetý. To jíš jen semínka ne? Tak jím říkám, že jím jen kamení. Většinou když jim řeknu, jak moc sportuju, tak jim dojdou argumenty. Nebo řeknou, že to stejně nebude napořád.

Jsou kolem tebe lidi, co byli skeptičtí a teď jsou schopní uznat, že veganská strava může být plnohodnotná?

Rozhodně. Tyto Velikonoce jsme byli na chalupě - vařil jsem asi 3 jídla, všem to moc chutnalo, celý víkend byl veganský - a od té doby jsou z mých dvou velice blízkých kamarádů vegetariáni. Jeden z nich je doktor. Spousta lidí z mého okolí se mě ptá, jak co upravit a jak co nahradit a na nějaké nové potraviny. Jáhly a pohanka jsou pro ně sprostá věc. Tempeh je pro ně cizí slovo. Rád jim řeknu, co to je a jak to upravit a k čemu je to dobré.

Máš nějaký oblíbený citát týkající se veganství?

„Jestliže to není dobré pro vaše oči, jak by to mohlo být dobré pro vaše žaludky?“ Prohlásil to Gary Yourofsky ve své přednášce, když se někteří diváci odmítali zpříma podívat na video z jatek.

Moc ti díky za rozhovor, budeme držet pěsti, ať se maratón zadaří už letos!

Komentáře