Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Patrik Gažo, 21 let - mtb freestyle - rozhovor

Patrik Gažo, 21 let - mtb freestyle - rozhovor

Datum publikování: 28.8.2013 | Kategorie: Rozhovory
21letý poloprofesionální biker Patrik Gažo pochází z Malaciek na Slovensku, ale ve školním roce ho potkáte v Brně, kde studuje obor environmentalistika a sociologie. Veganem je 3 roky. Jako vegan, co nekouří, nechlastá a nebere drogy, je mezi bikery černá ovce. Jeho sebevědomí v tom, co dělá, však budí takový respekt, že lidé kolem něho si začínají uvědomovat širší souvislosti konzumace masa, mléka a vajec a někteří z nich svoji životosprávu podle toho upravují. K veganství ho vedly zejména etické důvody.
Patrik Gažo, 21 let - mtb freestyle - rozhovor

Děláš už několik let MTB freestyle. Zkus nám to trochu přiblížit...

Jezdíš na velkém kole různě  ve skateparku, na hliněných skokách a streetu, stejně jako třeba na bmx, ale kromě toho můžeš i do lesa a na velké polety, dropy a předvádět triky mimo úplně upravené tratě.

Co tě na freestyle baví nejvíc?

No na freestyle je nejlepší to, že tě nikdo nekomanduje jak při kolektivních sportech, jezdíš kdy chceš, jaké triky chceš a tak. Je to jen o tom, kolik tomu věnuješ času a úsilí a jak budeš dobrá. Je to neuvěřitelný pocit, když jezdíš s kámoši někde a navzájem se hecujete, když odjedeš nový trik nebo když ti na závodech vyjde jízda a všichni povzbuzují. Hodně to posiluje kolektivního ducha. Celá scéna jsme jedna velká rodina a navzájem se podporujeme a taháme nahoru, přejeme si úspěchy a tak to má být.

Úplně ti rozumím. Přece jen je to ale sport, co závody, umístění, možnost se tím živit?

Jsem tak na polo-profi úrovni, to znamená, že mám sponzory, od kterých dostávám co potřebuji k ježdění, jako jsou komponenty a oblečení, ale vysloveně profi, aby to člověka uživilo, to se na Slovensku ještě nedá. V USA a zahraničí už je to jinde. Uvidíme, kam se to tady dostane. Podmínky se každý rok zlepšují.

patrik 2

 

Kam by ses rád dostal? Co je pro bikery nejvyšší meta?

Chci, abych jezdil co nejdelší dobu, aby se mi vyhýbala zranění a aby byl nějaký progres, třeba že budu dávat pořád nový triky. O umístění v závodech to tak není, protože můžeš dávat extrémní věci a jízda na závodech se ti prostě nepovede. Hodně v tomto sportu fungují videa z ježdění.

Ale je pravda, že závody posouvají dopředu a hlavně před lidmi se dokážeš hecnout na úplně jiné věci než když jezdíš jen tak po škole.

Které dovednosti a schopnosti jsou u ježdění nejvíc potřeba? Kondice, obratnost, koncentrace, odvaha,...

Z velké míry jsou to hlavně podmínky. Když máš kde jezdit, je to pak hrozně znát. Můžeš mít hodně talentu, ale když ho nemáš kde rozvíjet, jde to hrozně pomalu. Hodně dělá trpělivost, některé triky se učíš třeba i rok. Odvaha je jasná, když se bojíš, tak se nikdy neposuneš dál.

Fyzičku si vypěstuješ časem na biku, ale samozřejmě je dobré dávat k tomu sem tam i posilku, pevné tělo je méně náchylné na zranění.

Jak trénuješ ty?

Snažím se jezdit alespoň dvakrát za týden. Dříve na základní a střední škole jsem to zvládal i každý den, ale teď na vejšce to z časových a technických důvodů nejde. Jinak mimo biku občas posilka, chtěl bych ji teď zařazovat pravidelně. No a občas ještě zajdeme s kámoši na lezeckou stěnu a podobně.

V jednom rozhovoru s tebou jsem se dočetla, že ses stal vegetariánem v 16 po shlédnutí filmu Pozemšťané. Prakticky ze dne na den. Kdy ses stal veganem a co tě k tomu vedlo?

Už od začátku jsem věděl, že chci být vegan, ale začátky jsou doma v takovém věku těžké. Inspiroval mě koncert True nature, shlédnutí filmu Bold Native a přednáška Garyho Yourfoskyho.

Veganem jsem od 18.

Zkus si vzpomenout na začátky s veganstvím - co pro tebe bylo nejtěžší?

Podle mě je na veganství nejtěžší ten společenský tlak. Je potřeba být sebevědomý, dělat si srandu z všežravců a nenechat se zahnat do kouta. Co se týče jídla, není to v dnešní době problém, zvládám veganství, přestože jsem neustále na cestách.

patrik4

Stravuješ se intuitivně nebo máš ve stravování nějaká pravidla?

Určitě je potřeba nastudovat nějaké základy, ale nijak propracované to nemám. Jen se snažím, aby to jídlo vždy mělo nějaké základní živiny. V kuchyni rozhodně netrávím hodiny, snažím se jíst opravdu jednoduše a bez zbytečných procedur. Nejčastěji jím asi červenou čočku, pohanku, rýži, robi, tofu, ovesné vločky, rýžové mléko, no a samozřejmě kupu ovozelu.

Byl jsi mezi ridery v tvém okolí první vegan?

Byl a stále jsem. Jsem taková černá ovce mezi bikery. Vegan co nechlastá, nekouří, nehulí haha. Musel jsem si vyslechnout primitivní kecy, jako že se mi třeba budou lámat bez mléka kosti, že nebudu mít kondičku a tak. Ale už jsem si vybudoval respekt a dokonce jsem i hodně lidí ovlivnil.

A lámou se ti teda bez mlíka kosti?

Nějaké zlomeniny jsem měl, ale určitě to nebylo nedostatkem vápníku. Viděl bych to spíš na gravitaci.

Tak asi při tvém sportu jsou zlomeniny celkem běžné, vnímáš nějaký rozdíl v regeneraci takových zranění v období před a po přechodu k veganství?

Začal jsem s vegetariánstvím v 16 letech a to období před tím jsem nijak aktivně nejezdil. Každopádně nemám žádný problém s regenerací, dokonce mám pocit, že to jde fakt rychle, když tělo nemusí bojovat s jinými vlivy a vegan strava to naopak urychluje.

Co dalšího ti veganství přineslo?

Celkově mi otevřelo oči ve vztahu ke zvířatům, svému tělu a zdraví a také planetě a sociálním otázkám. Všechno je navzájem propojené.

Říkal jsi, že jsi spoustu lidí ovlivnil...

Někteří se začali stravovat lépe a jsou uvědomělejší, než kdyby se k takovým věcem nedostali. Dávám jim ohledně toho všeho informace, nad kterými mohou přemýšlet. Za ty roky jsem se už naučil, že smysl  má někomu něco vykládat, jen když má snahu poslouchat. Je potřeba být hlavně sebevědomý a vzdělaný a umět si to své obhájit kvalitními argumenty.

Studuješ environmentalistiku a sociologii. Obor sis asi nevybral náhodně...

Spolu s vegetariánstvím jsem se dostal i k otázkám politickým, sociálním, environmentálním atd. Sociologie a enviro splňují přesně to, co mě baví nejvíc. Propojení lidského a mimolidského světa mi přijde v dnešní době extrémně podstatná věc.

Zatím nemám žádné konkrétní plány, co budu po škole dělat, ale rád bych se věnoval nějakému výzkumu, vzdělávání lidí, publikační činnosti nebo aktivismu.

patrik3

Pro aktivismus máš spoustu příležitostí už teď, využíváš je?

To mám, spoluorganizoval jsem Vegan fest v Brně, občas spolupracuji s organizací Kolektiv pro zvířata a snažím se podporovat akce, které se organizují i v jiných městech. Hlavně se snažím veganství podporovat sportem, zviditelňovat to všude možně na internetu. Momentálně propaguju i s kapelou.

A poslední otázka: Tvůj oblíbený citát?

Mám dva :) "To, co skutečně definuje sociální ekologii jako ekologii „sociální", je její rozpoznání často přehlíženého faktu, že totiž téměř všechny současné ekologické problémy vychází z hluboce zakořeněných problémů sociálních." Murray Bookchin

"Chceš-li být skutečnou pomocí ostatním zvířatům, začni přemýšlet ve své kuchyni. Veganství není věc názoru, není to jako rozhodnout se, jestli si dnes vezmu podprsenku modrou nebo bílou s hnědými proužky nebo půjdu naostro. Je to život v dobrém, odmítnutí účastnit se zlého. Tvrzením, že je to jen tvoje věc, jestli jíš nebo nejíš maso, a proto je v klidu můžeš jíst nebo nejíst, podvádíš sebe sama. Je to falešné alibi." Michal Kolesár

Díky a přejeme, ať se ti daří v ježdění, škole i propagaci veganství!

Fotogalerie

Na freestyle je nejlepší to, že tě nikdo nekomanduje jako při kolektivních sportech.
Patrik jezdí na polo-profi úrovni.
Veganem je Patrik od 18. Při sportu mu rostlinná strava pomáhá hlavně s regenerací zranění.
Patrik je studentem sociologie a environmentalistiky.
Ke zranění občas dojde, spíš než veganství za ně ale může gravitace.
Jako vegan co nekouří a nepije je Patrik mezi bikery černá ovce.

Komentáře