Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Lednová výzva: běžíme pro OBRAZ

Lednová výzva: běžíme pro OBRAZ

Datum publikování: 1.1.2020 | Kategorie: Běžíme pro zvířata
První kilometry letošního roku budou patřit organizaci OBRAZ. Zúčastnit se může kdokoli, pravidla jsou velmi jednoduchá a nevyžadují po vás víc než se přihlásit, běhat, počítat kilometry a kilometry pak věnovat OBRAZu. V dnešním článku se dozvíte něco o aktivitách organizace OBRAZ a jak by vyběhané peníze využila.
Lednová výzva: běžíme pro OBRAZ

Aktivity 

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Naší vizí je společnost, která nebude zvířata vnímat jako zdroje lidského užitku, ale jako živé bytosti s vlastními zájmy, které mají být z etických důvodů respektovány. Jsme si vědomi toho, že se jedná o vizi současné situaci velmi vzdálenou, proto se ve své praktické činnosti hodláme zaměřit na dílčí kroky, kterými lze současný přístup společnosti ke zvířatům zlepšovat a postupně přibližovat naší dlouhodobé vizi.

Věříme tomu, že hmatatelných úspěchů na poli ochrany zvířat nelze dosáhnout pouhou prací několika lidí od stolu – k jejich dosažení je potřeba vybudovat silné hnutí mnoha motivovaných aktivistů. Naší ambicí tak je vybudovat organizaci, která dokáže do kampaní pro zvířata smysluplně zapojit velký počet lidí a vytvořit tak početnou základnu aktivních členů, kteří budou organizaci spolutvořit a cítit se její plnohodnotnou součástí.

OBRAZ se zaměřuje nejen na vzdělávání jednotlivců, ale též na prosazování legislativních změn a dalších systémových reforem. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou, kterou v této oblasti vyvíjíme. Při své činnosti se hlásíme bezvýhradně k principu nenásilí a respektu k demokratickým hodnotám, které považujeme za základ jakéhokoli legitimního úsilí za společenskou změnu k lepšímu.

 liška

Co považujete za dosavadní nejlepší výsledek?

Spolku OBRAZ – Obránci zvířat se podařilo upozornit na problematiku kožešinových zvířat a dostat ji do veřejné diskuze, mimo jiné zveřejněnými záběry z českých kožešinových farem z let 2013 až 2015. Za největší úspěch se dá považovat, že již za rok od spuštění kampaně se spolku podařilo získat podporu politiků napříč politickým spektrem a po důkladných jednáních skupina 50 poslanců oficiálně předložila návrh zákona, který by v České republice zcela zakázal kožešinové farmy. Mezi předkladateli byli mimo jiné i předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministři Milan Chovanec či Lubomír Zaorálek.

Podle předkládané novely zákona na ochranu zvířat by měl být zakázán chov zvířat výhradně nebo primárně pro kožešiny. Existujícím farmám má být poskytnuto přechodné období až do konce roku 2018. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko, přičemž vyslovila souhlas s jeho základními východisky: "Vláda v obecné rovině souhlasí s východisky, z nichž předložený návrh zákona vychází, což jsou především etické otázky, které vzbuzuje usmrcování zvířat v případech, kdy pro to neexistuje důležitý lidský zájem."

Jaké projekty, plány a cíle jsou teď pro vás prioritní?

Prioritou i do budoucna zůstává kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice, která zatím nekončí. V druhé polovině roku dojde na projednávání návrhu zákona, a protože nevíme, jak se k tomu politici postaví, musíme být připraveni rychle zareagovat.

Jaký je hlavní zdroj příjmů?

Hlavním příjmem jsou pravidelné a jednorázové dary jednotlivců

 Na co byste vynaložili vyběhané peníze, pokud by se jednalo o částku 1000, 5000, 10000,25000 s 50000?

1000 Kč – Zaplacení poštovného na rozesílání propagačních materiálů na 1 měsíc

5000 Kč – Vytištění 20.000 ks samolepek

10.000 Kč – Vytištění 50.000 ks letáků

25.000 Kč – Vybavení a stánek včetně televize pro lokální skupinu

50.000 Kč – Vytvoření profesionálního virálního videa

liška 2

Zde si můžete poslechnout rozhovor s předsedou organizace OBRAZ Markem Voršilkou: 

DVTV: Aktivista: Chov divokých zvířat na kožešiny musíme zakázat

 

Pokud máte zájem svým během OBRAZ podpořit, zde máte návod jak: 

1) přihlaste se k události na facebooku zde  tak, že k připnutému příspěvku napíšete do komentáře své jméno, rok narození a očekávaný počet naběhaných kilometrů za měsíc leden.

2) Celý měsíc běhejte a zapisujte si počet naběhaných kilometrů v tréninku i závodech.

3) Na konci měsíce napište ke svému komentáři "odběháno a opravdový počet uběhnutých kilometrů " např: odběháno 50 km.

4) Ode mně dostanete číslo účtu organizace OBRAZ a variabilní symbol. Organizaci OBRAZ pošlete částku   odpovídající počtu naběhaných kilometrů (1 km - 1 kč).

5) V každém měsíci poběžíme pro jinou organizaci, vždy se ale přihlásíte pouze do té výzvy, která vám bude dávat smysl. Na stránkách www.vegansport.cz  povedu běžecký žebříček 2020  a na konci roku budou první tři muži i ženy obdarováni drobnými dary od obdarovaných organizací (trička, placky, samolepky,kuchařky,volný vstup na akce...)

 

 Foto: OBRAZ

 

Komentáře