Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Karolína Medová - 19 let - dogtrekking, canicross

Karolína Medová - 19 let - dogtrekking, canicross

Datum publikování: 27.2.2014 | Kategorie: Rozhovory
Karolíně Medové z Českých Budějovic je 19 let. 7 let je vegetariánka, rok veganka. K veganství ji přivedly odborné praxe na střední veterinární škole. Letos skvěle nastartovala svoji druhou dogrekařskou sezónu. S časem 1 hod. 35 min. na 17 km skončila se svými dvěma psy na prvním místě. Kromě dogtrekkingu se pravidelně věnuje fitness s vlastní vahou, občas hraje volejbal, leze, jezdí na ferraty a letos má v plánu účast na osmi canicrossových závodech a ultramaratonských výzvách jako je B7 nebo Moravský ultramaraton.
Karolína Medová - 19 let - dogtrekking, canicross

Ty ses stala vegankou ze dne na den na jedné z odborných praxí. Co se tam přesně stalo?

Na praxi chodíme do kravínů, zoologických zahrad, zoobutiků, no a taky na jatka. A na jedné praxi jsem si uvědomila, že vlastně masný skot zas tak netrpí. Má spokojený život na pastvě, až závěr jeho života není zrovna hezký. Za to mléčný skot , ten  trpí nejvíc.. Jsou zavřený v kravínech, většinou v nepříznivých podmínkách. Impuls byl ten, že jedna dojnice měla zlomenou křížovou kost a pan veterinář řekl, že na jatka teď nemůže, jelikož dostala ATB, tak prostě bude muset ještě týden vydržet, aby se mohla poslat na jatka a byly z ní ještě nějaké peníze. To utrpení v jejích očích.. To byla chvíle, kdy jsem se ze dne na den stala veganem.

Autor fotografie: Roman Franěk

karolína1

Vnímáš teď jako veganka odborné praxe jinak než před tím?

Občas ano. Například takové odrohování telat.. Když jsem to dělala poprvé, nelíbilo se mi to, ale to bylo tak vše, neřešila jsem to. Dnes toho skoro nejsem schopná a je mi z toho zle.

Tím, že jsi byla vegetariánka už 6 let, jsi k tomu měla i blízko. Jak ses tenkrát ve 12 dostala k vegetariánství?

Tak vegetariánem jsem se stala tak nějak postupně. Jako dítě jsem začala odmítat různé druhy masa. Nakonec jsem jedla jen kuřecí a to z donucení. A jednoho dne jsem si řekla, že už ho prostě jíst nebudu! Mám tolerantní rodiče, tak to ani moc neřešili. Takže maso jsem vlastně přestala jíst jen kvůli tomu, že mi nechutnalo.

Vzpomínáš si na začátky s vegetariánstvím? Bylo to jenom tak, že jsi vypustila maso nebo se rodiče snažili ti ho nějak nahradit?

No ze začátku jsem věděla pouze o tofu a nahrazovala jsem to hlavně sýry. Bylo to spíš opravdu jen to, že jsem vypustila maso. I mamka říká, že od té doby, co jsem vegan, jím mnohem lépe. Na veganství jsem pak byla sama, ale informace jsem si našla na internetu. Hodně jsem čerpala ze stránek www.dewiibatwoman.blogspot.cz  a ve facebookových skupinách Vegan cz sk a Sportující vegani.  Pak jsem se přihlásila na Vitariánský kurz nevaření a účastnila se Veggie parade.

Co pro tebe bylo na začátku nejtěžší?

Číst si složení všeho, co si kupuji. Jinak ze začátku chutě na sýry, ale ty přešly. No ještě asi měsíc potom, co jsem byla veganem, jsem začala mít hrozný problém s tím, že krmím psy granulemi. Hodně jsem s tím zápasila, bylo mi to proti srsti. Ale jsou to masožravci, logicky jsem si to odůvodnila, vím, že to nijak nezměním a nemohu za ně rozhodovat, co budou jíst.

Se kterým protivege argumentem se setkáváš nejčastěji?

Asi z čeho beru bílkoviny a že ve stáři toho budu litovat. Ale vzhledem k tomu, že jsem aktivní člověk a někdo pak zjistí, že jsem vegan, tak se jen diví.

A odkud teda bereš bílkoviny?

Jím hodně tofu, seitanu, robi a po náročném dni plném cvičení si dávám hrachový protein.

Máš ve stravování nějaká pravidla?

Nemám, jím to, o co si tělo říká. Když je chuť na ovoce, dám si ovoce, když na rýži s omáčkou, dám si to.. snažím se, jen abych měla jídlo rozložený aspoň do 4 porcí za den.

Co ti veganství dalo?

Pohodu, klid, nové lidi, nová jídla, dostatek síly.

karolína3

Zkus nám trochu přiblížit svůj sportovní život... Sporty, které děláš, nemá většina lidí moc v povědomí.

Dogtrekking je chůze nebo běh na dlouhé vzdálenosti. Jsou dvě délky tratě MID a Long. MID se pohybuje okolo 50 km a Long 80km a víc. Při longu dost lidí přes noc bivakuje, někdy klidně i 2 noci, ale jsou i takoví blázni, kteří uběhnou 80km za 12 hodin. Letos začínáme druhou sezónu, máme v plánu čtyři dogrekky, z toho 3 Long tratě. Ráda bych je zvládla v kuse, ale záleží, jak na tom budou chlupáči. Zatím máme jen jednu zkušenost s 80 km, dříve jsme chodili kratší tratě kvůli věku psů. Dlouhé tratě si chceme spíš užít, pokecat s partou, hodně fotit, kochat se... Díky dogtreku se dostanu na místa, kam bych se jinak nikdy nevydala.

Na závodění tu bude canicross :) Canicross je trať o délce 4 - 6 km, která se běhá skoro sprintem rychlostí 18km za hodinu.

Pak ještě  3-4 krát v týdnu dělám funkční trénink. Jsou to kruhové tréninky na speciální multifunkční konstrukci. Podle počtu lidí je počet stanovišť, nejčastěji 5. Na každým se provádí cvik, někdy 6 nebo 5 minut. Cviky jsou různé. Od ručkování, přes běh s gumovým lanem v pase, tahání lodního lana, angličáky, nebo běhání 15m rovinky s 10kg závažím na zádech. Trénink trvá hodinu.

No a naší velkou letošní výzvou jsou Spartan race, Beskydská 7, půlmaraton, trekanddown a pokud zbydou síly, tak Moravský ultramaraton. Beskydská 7 je extrémní závod přes 7 beskydských vrcholů v délce 89 km s převýšením 4 800 m. Moravský ultramaraton je 7krát maraton v 7 dnech, tam mam za cíl vydržet všech 7 dní, i kdybych ten poslední den to měla jen odchodit.

Podle čeho jsi vybírala psy? Bylo to už s cílem, že se s nimi budeš účastnit dogtrekových závodů?

Dogtrekking byla jasná volba už předtím, než jsem si domů přivezla chlupáče. Vybírala jsem si plemeno, které je aktivní a volba padla na modrookého australského ovčáka. Chtěla jsem přímo toto plemeno, proto jsem si ho pořídila s papíry původu, abych měla jistotu zdraví a věděla, z jakých podmínek pochází. Jokerovi je teď dva a půl, je to mazel, miluje lidi, i když venku je to spíš uštěkaný magor. Zato druhý pes, cca roční kříženka Rastee, si vybrala mě. Přidala se k nám na cvičáku a jelikož ten den byl útulek plný, tak mi zůstala. Je hrozně chytrá a je to závislačka. A právě s ní plánuju pustit se do caniscrossu. Ale dogtrekking může dělat asi jakýkoliv pes.

Obě psiska mají složené canisterapeutické zkoušky a každý týden chodíme za dětmi. Ještě zdůrazním, že nepolohujeme, přijde mi to jako týrání a třeba v USA se to i jako týrání bere.

Máš nějaký oblíbený citát související s veganstvím?

Není to vyloženě citát a je to trochu delší a objevuje se to i v knize jíst slušně:

Není člověk úžasný živočich? Zabíjí živé tvory po milionech, aby chránil svá domácí zvířata a jejich potravu. Pak zabíjí po miliardách domácí zvířata a pojídá je. To zase zabíjí miliony lidí, protože jíst všechna ta zvířata vede k degenerativním – a smrtelným – chorobám, jako jsou srdeční choroby, nemoci ledvin a rakovina. Následkem toho člověk mučí a zabíjí miliony dalších živočichů, aby našel lék na tyhle nemoci. A miliony lidských bytostí zabíjí hlad a podvýživa, protože potraviny, které by mohli jíst, jsou použity pro vykrmování domácích zvířat. Nelze, než se hořce smát nad nesmyslností počínání člověka, který zabíjí tak snadno a násilně – a jednou za rok posílá pohlednice s přáním „Mír na Zemi".  C. David Coates

Moc ti děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí na uskutečnění tvých velkých sportovních plánů :)

Fotogalerie

Karolínu můžete potakt i na ferratách.
Karolína se svými dvěma psy skončila na 17 km s časem 1 hod. 35 min. na prvním místě., Autor: Roman Vaněk.
S jedním ze svých psů má v plánu zkusit caniscross.
Karolína se snaží podporovat akce poukazující na utrpení zvířat ve velkochovech.
Karolína je vegetariánka 7 let, veganka rok.
K veganství se dostala po zážitku na odborné praxi, kde si uvědomila, jak trpí skot chovaný pro mléko.
Karolína má v plánu zkusit i závody typu B7 nebo Horská výzva., Autor: Roman Franěk
Veganství dalo Karolíně pohodu, klid, nové jídlo a nové lidi., Autor: Roman Franěk

Komentáře