Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Články > Anketa: maraton za 3.01, ženských 73 kliků nebo 180 kg na legpress

Anketa: maraton za 3.01, ženských 73 kliků nebo 180 kg na legpress

Datum publikování: 4.3.2016 | Kategorie: Rozhovory
Nedávno se objevil na internetu článek, podle kterého není možné při veganské stravě možné kvalitně sportovat, člověk je mdlý, bez nálady, bez síly a celkově ochablý a vlastně úplně k ničemu. V komentářích bylo autorům doporučeno, ať se podívají na skvělé výsledky slavných veganských sportovců na což bylo odpovězeno, že v článku byla řeč o veganech z lidu.
Anketa: maraton za 3.01, ženských 73 kliků nebo 180 kg na legpress

A tak se tedy pojďme podívat na vegany z lidu. To znamená vegany, kteří nejsou profesionálními sportovci, mají svojí práci nebo svoje studium a sportují "jen" pro zábavu. 

Zadala jsem tyto anketní otázky:

1. Jakým sportům se věnujete a na jaké úrovni, úrovn můžete přiblížit konkrétními výsledky

2. jak dlouho jsi vegan/ka a z jakých důvodů

3. mělo veganství na tvé sportování nějaký vliv?

Daniela Patterson, 27 let

1. Dělám bodybuilding (5-6 treninku tydne), jógu každé ráno, k tomu občas běhám/jezdím na bruslich. Celkově jsem dost aktivní - aspoň hoďka svižné chůze denně. Trénuju dost tvrdě, dost často mi nestači ani vytrénovaíi kamarádi. Maximálku mám na bench 70kg, na squat 120kg, na legpress 180kg, shyby jedu 5x5 - to je asi můj největší úspěch zatím, ještě před rokem jsem se nevytáhla ani jednou. 

2. Vegan 3 roky, předtím vegetarian asi 10 let. 

3. Jak se veganství projevilo na výkonu úplně nevím, dřív jsem dělala jenom aerobic. Nicméně cítím se skvěle, nemusím držet žádný speciálni diety, neberu žádné doplňky, a stejně mám výsledky lepši, než mnoho lidí, co jsou na konvenční stravě a na suplementech.

anketa velká daniela

Klára, 24 let 

1. Dělám fitness, jogu, plavu, běhám, hraju tenis, sportovní gymnastiku, thai box....asi ještě něco.. půlmaraton mam za 2h10min, 10km za 56min, běh ale nemám ráda. Ve fitness bench 70kg, legpress 125kg. V tenise jsem závodila jako mladší, to samé s gymnastikou, vše ostatní rekreačně.

2. Vegan jsem tři roky, primárně z etických důvodů, od 11ti let jsem byla vegetarián.

3. Ve sportu se to projevilo asi vyšší mírou energie a lepší soustředěností při výkonu.

anketa klára jandlová

Petr, 29let

1. Běhám. V létě to budou dva roky.  Mám za sebou tři maratony (nej. čas 3:01:30), dva ultratraily; 10km (35:30) a nějaké samostatné delší výběhy přes 50-70km.

2. Vegetarian sem cca 8let a vegansky jím takřka 2 roky. Co se týče důvodů k veganství, tak prioritou je pro mě samozřejmě soucit. Podružnou částí je i zdravotní stránka.

3. Po přechodu z vegetariánské na veganskou stravu se daří lépe regenerovat, i když to přikládám spíše i změně skladby jídelníčku, zařazení více listové zeleniny, ořechy, smoothie, luštěniny,... bylo to dané samozřejmě tlakem okolí, že ultra nemohu běhat na ,,trávě". Cítím, že pokud si trochu hlídám jídelníček ( i když v tom sem trochu punkáč, není nijak systematický, jím prostě pocitově) tak i po těžkém tempovém 20km tréninku mohu jít druhý den 10-15km vyklusat v tempu 5:00/km bez vyloženě těžkých nohou. To samé platí pro nakumulovanou zátěž během soboty a neděle v podobě větších objemů. Přikládám fotku z Rájmaratonu z roku 2015, kdy se běželo v 35°C, bylo to skvělé.

anketa petr

Jakub, 25 let

1. Teď už jen sem tam fitko (9 let), občas tenis, golf, dřív americkej fotbal v jednom z nej evropskejch týmu (5 sezón)

2. Vegan 26 měsíců, předtím 3 roky vege. Důvody etické.

3. To už nedokážu posoudit. Asi bych musel začít znovu jíst maso.

anketa jakub

Olga Žáčková, 56 let

1. Dva roky běhám a protože jsem pořád měla moc energie přidala jsem před třemi měsíci dvakrát týdně kruháč, žádný konkrétní úspěch nemám, pro mě byl úspěch, že jsem uběhla 10km.

2. Veganem jsem 2,5 roku, prvotní popud bylo vlastní zdraví, etické a ekologické důvody se dostavily přirozeně samy.

3. Veganství mě k intenzivnějšímu sportu vlastně přivedlo. Nerada se fotím, ale protože si neskromně myslím, že není špatné v mém věku takhle vypadat, tak jsem do toho šla :)

anketa olga

Klára Kutilová, 24 let

1. Dřív jsem asi 6 let závodně hrála volejbal- 1. liga, český pohár. Na gymplu jsem ráda hrála basket a lezla, jako dítě jsem lyžovala, ale jsem v podstatě pro jakoukoliv sportovní aktivitu. Kvůli skolioze jsem přestala cokoliv dělat na pár let. Zhruba před 4 lety sem začala běhat a cvičit doma s vlastní vahou. V roce 2014 jsem běžela svůj první Spartan race sprint v Liberci. V r. 2015 jsem dokončila trifectu Spartan race (3 závody- vzdálenosti cca 8,5; 15,5 a 31,5km), což beru za největší úspěch. V Litovli jsem skončila na 53. místě v ženské kategorii. Poslední 3 měsíce chodím na tréninky k Paragon - rostlinná síla bejby a dáváme dohromady má záda. Po x letech a dvou prodělaných "houserech" nemám bolesti beder, můžu normálně fungovat- sedět, ležet bez bolesti. A to díky posilování s těžkými váhami. Po necelých dvou měsících jsem se ze 30kg dostala na 70kg deadlift. Má váha je zhruba 45kg při 158cm. Od léta se mi podařilo nabrat skoro 5kg- což je taky jeden z mých životních úspěchů.

2. Za pár měsíců to bude 6 let, co jsem vegankou, a bez masa žiju cca 8let. Důvod byl zezačátku pouze etický, teď bych k tomu přidala hlavně zdraví a ekologii.

3. Myslím, že na rostlinné stravě rychleji regeneruju, určitě se lépe soustředím. Jinak jsem zatím nezaznamenala žádné rozdíly.

anketa klára

Michal Němeček, 28 let

1. Středem mého sportování je lezení a hlavně hory. Lezu nějakých 7 let. Ve sportovním lezení mám vylezenou nejtěžší cestu 8+. Ale nevěnuji se čistě jen sportovnímu lezení. Baví mě písky a hlavně ty hory. Takže v zimě do hor na skialpech, no a v létě výstupy na nějaké vyší kopce. Z toho si "cením" např. Studlgratu na Grossglockner nebo Hintergrat na Ortler.

2. Veganem jsem 2 roky, během toho tedy 3 měsíce vegetarián. Cestoval jsem po Jižní Americe a byl jsem rád, když jsem sehnal jídlo bez masa. Důvody mého veganství jsou čistě etické.

3. Moc nepozoruji, že by se veganství nějak projevilo ve sportu. Ale třeba dělám něco špatně.

anketa michal

Adriana Gombalová, 17 let

1. Rekreačně jsem momentálně na dovolené s lyžemi. Patřím mezi rychlejší lyžaře, vydržet lyžovat celý týden každodenně mi nedělá problém. Intenzivně posiluji vlastní vahou, udělám 73 pořádných kliků za sebou - to vím přesně, nedávno jsem se totiž vsadila. Občas si pomůžu 5kg činkami.
Potom posílám fotku brišáků.... Předtím jsem měla jenom nakynuté břicho
Taky běhám - nejčastěji na Lysou horu, čas mam 1h10, je to cca 8,5km. Čas dolů mam 38 minut. Na žádný závod se nechystám, vždycky jsem totiž v zadaný termín byla mimo republiku nebo mě omezovala škola...

2. Vegan jsem dva a pul roku. Chtěla jsem dříve, ovšem s rodičemi jsem dohodla kompromis, že začnu naplno od 15 let, předtím jsem asi rok omezovala živočišné výrobky.

3. Mám více energie a o hodně více vydržím. Mam menší pocit, že bych se musela přemlouvat. Dříve jsem závodně plavala a jezdila na kole, pak jsem nic dlouho nedělala, až jsem přešla na veganství a ve mně se objevila touha si vybít energii.

anketa adriana

Pavel Houdek

1. Bojové sporty, 2.TG = druhý černý pás ve Wing Tsun; dnes instruktor moderní sebeobrany

2. 15 let, etické a ekologické důvody

3. Začal jsem sportovat zároveň s veganstvím, takže nemůžu posoudit

S Pavlem si můžete přečíst rozhovor zde.

Elli Vítková, 21 let

1) Vytrvalostní běh, cca 3 roky, 1/2 maraton

2) Třičtvrtě roku. Přirozený progress z vegetariánky. Záleží mi na spravedlnosti a svobodě všech živých tvorů. Nehodlám se podílet na bolesti a trápení ostatních. Kdo sbírá životy a svobodu druhým, nemůže být sám šťastný. 

3) Zlepšení času, kvality, vymezení bolesti kostí a kloubů. Rozhodně i zlepšení fyzičky, určitě jsem poznala změnu hlavně při běhu v kopcích.

Nezapomeňte se podívat na skvělé stránky Elli  www.myveggietime.blogspot.cz

Michal Kubeš, 29 let

1) Okinawa Karate a Kobudo, karate 5. kyu, kobudo 2. kyu.
Tradiční karate a kobudo cvičím 2,5 roku. Start na W.O.F. World Cup 2015 Varšava, finální kolo kategorie dlouhé zbraně

2) 2 roky, předtím rok vegetarián. Etické důvody.

3) Začal jsem aktivněji sportovat až po nástupu na vegetariánskou stravu, takže nemohu posoudit.

 

 

 

 

Komentáře