Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Blog > Mé druhé veganské těhotenství: druhý trimestr

Mé druhé veganské těhotenství: druhý trimestr

Datum publikování: 3.12.2018 | Kategorie: Strava - Trénink - Výživa v těhotenství
Druhá třetina devítiměsíčního ultramaratonu je za mnou. Byla divoká, skvělá a úplně jiná než začátek. Zatímco první tři měsíce jsem byla tématem těhotenství pohlcená, řešila nevolnosti, únavu, slabosti a porod, druhý trimestr byl plný akcí, aktivit, sportu, práce, cestování, výletů. Nevolnosti zmizely a jediné, co mi připomínalo, že jsem v jiném stavu, byl pohled do zrcadla a pohyby mimina.
Mé druhé veganské těhotenství: druhý trimestr

 Od nějakého 25. týdne se ale pomalu ladím na poslední část.. Začínají mi dělat dobře chvilky osamotě a v klidu, přestávám tolik vyhledávat společnost mnoha lidí, sem tam zatoužím po nějakém tom rozjímání nad krásou života a soustředění se sama na sebe a ten zázrak uvnitř.. No deníčkem z mimibazaru vás nebudu trápit, budu se držet tématu stránek a přejdu k věci jak u článku z prvního trimestru: jídlo, sport, přidám zdravotní potíže, už e sem tam objevují :)).

Stravování ve druhém trimestru

Dodržuji všechna pravidla, o kterých jsem psala v prvním trimestru. Co se změnilo, je to, že mám šíleně žravé nálady a junk foodu v mém jídelníčku najdete víc než dost. Základ stravy byl v plnohodnotných surovinách, ale doplněn o spoustu jídla kolem. Moje hladové záchvaty způsobily třeba to, že jsem při vyzvedávání dítěte ze školky vybílila zbytky ze svačinové krabičky ještě než si Nikča oblékla boty a bundu nebo jsem do sebe napráskala připravenou dopolední a odpolední svačinu hned ráno  než se mi v práci  nastartoval počítač..

Kromě té směsice vzorově zdravého jídla s junkfoodem byl jídelníček druhého trimestru charakterizovaný tím, že jsem skrz různé aktivity a skrz to, že jsem se snažila chodit brzo spát, soustředila na rychlá jídla.

druhý trim. jídlo

Těmi jsou např.

Smoothies – má běžná snídaně. Ideální přidat trochu hrachového proteinu nebo semínek, není to pak jen sacharidová záležitost ale komplet snídaně

Přístroj Mio mat – super věc, dost často využívaná. Stisknete tlačítko a máte domácí mléko, polévku, kaši nebo omáčku.

Restaurace – obědy v pracovní dny jedině v restauracích a jídelnách, večerní příprava na oběd na druhý den vám sebere spoustu času. Střídám indickou restauraci a veganskou jídelnu.

One pot meal – jídla z jednoho hrnce vám ušetří spoustu času při mytí nádobí a organizaci vaření. Jsou to různé hutné polévky, kari, guláše,… Další výhodou je, že není problém toho udělat větší množství a lehce si tak uděláte jídlo i na další den.

Tofu, tempeh, jogurty, sójové mléko – rychlozdroje bílkovin, tak asi třikrát do týdne.

Svačiny z čerstvých surovin – se svačinami se nepářu, jím je v podobě čerstvého nebo sušeného ovoce, oříšků nebo vegan tyček, v nabídce jich je spousta od těch energetických až po proteinové. Vybírám spíše ty proteinové, sacharidů mám ve stravě díky žravosti víc než dost.. .

Mana – dávám si hlavně v dny, kdy je dítě mimo domov a můj muž se spokojí s namazaným chlebem nebo polévkou z pytlíku.  

Snídaňové směsi – kupuju od Iswari, jedná se o rax směsi, které stačí zalít vodou, dosypávám pak ještě různé ovoce, nepražené kakao, protein..

Následuje příklad jídelníčku z jednoho týdne – nejde o plán, ale o realitu..

Pondělí:

Snídaně: raw tyčka 

Oběd: Ďobáčky, špenát, jáhlový knedlík, miso polévka

Svačiny: kokosová tyčka, hroznové víno, musli srdíčka

Večeře: brambory, dýňovomrkvové pyré, slunečnicová placka

Úterý:

Snídaně:  kváskový chléb, hořčice, slunečnicová placka

Svačina: odšťavněné jablko, protein, chléb s tofu pomazánkou, vlašské ořechy

Oběd: cizrnový guláš, kváskový chléb

Svačina: raw zákusek, jáhlové piškoty s marmeládou

Večeře: pečené brambory, dýňovomrkvové pyré, zeleninový salát

Středa:

Snídaně: hrachový protein, odšťavněné jablko, banán

Svačina: chléb s vegan salámem

Oběd: rýže, naan, čočka, fazolky s mrkví, zeleninový salát,

 kokosovošpaldový dezert

Svačina: ředkvičky, kváskový chléb, půlka tabulky čokolády

Večeře: zeleninový salát s tahini a semínky, chléb se salámem

Čtvrtek:

Snídaně: proteinový chléb, avokádová pomazánka, zelenina

Svačina: banán, mandle

Oběd: tofu, květák, rýže, quinoa, mrkvová polévka, kokosová tyčka

Svačina: alpro jogurt, kakao, hrachovorýžový protein, lněná semínka

Večeře: dýňovomrkvová kaše, klaso, zeleninový salát

Pátek:

Snídaně: snídaňová směs , moringa, kakao, lněná semínka, sušené švestky, banán

Oběd: pohanková polévka, cizrnová pučálka, brambory, sojanéza

Svačina: přislazená jahodová dřeň, ořechy

Večeře: rajčatový salát, chléb s kokosovým olejem

Sobota:

Snídaně: ovesná kaše, sušené švestky, kakao,

Svačina: banán, vlašské ořechy

Oběd:  řepový salát, kuskus, pečené fazole s rajčaty

Svačina: na návštěvě kupa rajčat, chipsy, tyčinky a sušenky

Večeře: tempeh, zelí, brambor

Neděle:

Celodenní oslava: chlebíčky, krtkův dort, ořechy, ovoce, zelenina, sušenky, čokolády, olivy, těstovinový salát, frankfurtská polévka.

 

Doplňky stravy: celý druhý trimestr beru kapsli Opti 3 denně (EPA a DHA) a střídám doplněk veg1 a veganicity pregnancy kvůli vitamínu B12.

Sport

S ústupem nevolností se začalo běhat opět skvěle. Snažila jsem se zachovávat běžecké tréninky, zařadila jsem posilování a v běžném životě jsem se snažila být také co nejvíce aktivní.

Vytrvalost:

Od  13. Týdne jsem začala běhat s železnou pravidelností třikrát týdně 5 km s tím, že jsem vždy 5 minut běžela a pak 2 min. šla. Takhle to šlo až do 20. Týdne, kdy jsem si podvrtla nohu a s běháním musela na čas přestat. Noha se mi dala do pořádku až po Budapešťských termálech ve 24. Týdnu, už jsem ale na předchozí trénink nenavázala. Z  práce jsem se začala vracet za tmy a ve spojitosti se zimou, na kterou teď aktuálně nemám žádné oblečení (zateplené kalhoty nepřetáhnu přes břicho a větrovku nedopnu) , mi to přijde už jako velké hazardování.  Takže využívám příležitostí, kdy to jde (většinou víkendy nebo dovolená), ale hodí mi to tak 30 min. 1-3krát týdně.  Očekávám, že s nástupem na mateřskou se zase rozběhnu, v plánu mám vybíhat 4 krát týdně na půl hodiny.

Své 37. narozeniny v lednu chci oslavit 3,7 km dlouhým během, tak se musím nějak udržet v pohybu :)

V té měsíční pauze jsem několikrát běh nahradila kolem a plaváním. Kolo jsem ale musela rychle odložit kvůli tmě a plavání vyjde hodně málokdy zase kvůli času. Prostě běhání pořád zůstává tím nejpraktičtějším sportem i v těhotenství.

druhý trim běh1

Posilování:

Celý druhý trimestr jsem cvičila dvakrát týdně pořád dokola  jeden a ten samý posilovací program z knížky těhotná a fit. Zahrnoval vzpory, úklony, dřepy, výpady, TRX, celkem 30-60 min.. Do nějakého 23. Týdne jsem zvedala počet opakování a sérií, od cca 25. Týdne jsem naopak začala ubírat. Jak kdyby na mě třetí trimestr skočil o něco dříve. Bylo pro mě nejdůležitější se vnímat a cítila jsem, že zátěž podle plánu už začíná být velká, a že potřebuju jen následovat svoje pocity a intuici.

Jóga:

Několikrát  týdně 16 min. dlouhá sestava pro druhý trimestr podle www.jogavirtual.cz

Cítím obrovský rozdíl mezi dny a týdny, kdy cvičím a hýbu se, a kdy naopak nedělám nic. Ten měsíc bez běhu jsem se cítila vyloženě unaveně, těžce, jako kdyby mi moje tělo vůbec nepatřilo. Naopak v dny, kdy sportuju, je mi božsky, mám dobrou náladu, energii na všechno ostatní, jsem skvěle napojená na svoje tělo, mizí zácpa a pár dalších běžných těhotenských neduhů, prostě mě takhle život baví o dost víc.

A to mě utvrzuje v tom, že přiměřený pohyb ke zdravému těhotenství patří. Jen si každý musí správně najít tu svojí přiměřenost.. Když se rozhodnete sportovat v těhotenství,je to super nápad, jen určitě doporučuji si k tomu něco načíst. Blogy berte jako motivaci, že to jde, ale rozhodně si k tomu načtěte taky něco odbornějšího. Za mě je nejlepší knížka Těhotná a fit, najdete tam úplně kompletní informace k aktivnímu těhotenství.

druhý trim

Zdravotní potíže:

K těhotenství prostě patří nějaké ty neduhy obtěžující život. Co je to tentokrát?

 Snížená funkce štítné žlázy – poprvé se mi problémy se štítnou žlázou objevily po prvním porodu. Od té doby beru léky (Euthyrox), které jsem postupně snižovala, s tímto těhotenstvím došlo ale opět ke snížení funkce, takže se opět přidalo na dávce. V tuhle chvíli to beru jako fakt, že se mi to takhle prostě v těhotenství děje, zodpovědně dodržuju doporučení lékaře, ale chystám se věc zkonzultovat i s psychosomatikem.

Podvrtnuté chodidlo – neřekla bych, že byla náhoda, že jsem si podvrtla nohu zrovna v těhotenství. Před tím se mi to nestalo za celé roky intenzivního běhání. Mám plochou nohu a s rychlým nárůstem váhy a změnou těžiště  jsem na nohu vytvářela nepřiměřený tlak, navíc ve spojitosti s běháním. Celodenně teď používám ortopedické vložky se srdíčkem a snažím se správně držet tělo (břicho hrozně svádí více prohýbat bedení páteř) a zatím to vypadá, že je to dostačující opatření, bezbolestně chodím i běhám.

Bolavé dásně – kolem  15. týdne mě začaly dost bolet  dásně. Na preventivní prohlídce mi zubařka doporučila používat o 1-2 čísla menší mezizubní kartáček, vlivem těhotenských hormonů jsou prý dásna výrazně citlivější. Změna kartáčku pomohla do třech dnů a od té doby jsem bez problémů.

Pálení žáhy – zatím jsou to jen náznaky, ale jak bude žaludek menší a menší, bude to asi horší a horší.. Pomáhá jíst v menších porcích, to na to ale musíte mít narozdíl ode mě vůli.

 

Užívejte zimu a za cca tři měsíce se ozvu s posledním dílem seriálu :)

 

 

 

 

 

Komentáře