Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Blog > Maratonský plán změněn na těhotenský tréninkový plán :)

Maratonský plán změněn na těhotenský tréninkový plán :)

Datum publikování: 1.9.2013 | Kategorie: Strava - Trénink - Výživa v těhotenství
Trénink na maraton skončil dříve než začal. Tři dny po spuštění tohoto webu, kde jsem avizovala, že trénink se blíží, jsem totiž zjistila tu nejlepší zprávu na světě, že jsem těhotná. Věci na běhání, lezení i jiné sporty byly okamžitě schovány do skříně a tréninkové plány roztrhány. Následovaly 2 měsíce ležení, nechutenství a slabostí. Teprve před dvěma týdny se mi udělalo lépe a já mohla pozřít také něco jiného než banán nebo hroznové víno.
Maratonský plán změněn na těhotenský tréninkový plán :)

 Těhotenství pro mě není nic samozřejmého. Na okamžik, kdy budu v ruce držet těhotenskou průkazku, jsme s manželem čekali tři roky. Okolí o našem "problému" vědělo a proto mě spousta lidí od vegetariánství a veganství zrazovala ("neotěhotněla jsi s masem, jak si jako myslíš, že to půjde bez masa"). Já byla ale přesvědčená, že nedělám dobře jen pro zvířata, ale že i moje tělo reaguje na veganství výborně. První z viditelných důkazů se dostavil za měsíc, zmizela mi z loktů lupénka, se kterou jsem se kamarádila asi 16 let. Za další měsíc jsem měla konečně správný menstruační cyklus a  za další už na mě na těhotenském testu vykoukly dvě čárky. Od té doby přistupuji velmi kriticky ke všem zobecňujícím výživovým studiím. Musíme najít lékaře sami v sobě a věřit si, že jenom my víme, co je pro naše tělo nejlepší - úplně nejlépe si ještě náš pocit nechat potvrdit krevním obrazem. Krevní obraz na konci 3. měsíce těhotenství, 5 měsíců po přechodu na veganství, byl ukázkový.

Mé sportovní cíle se odkládají, ale zůstávají. Maraton odsouvám na neurčito, půlmaraton plánuji na říjen 2014 (půl roku po porodu).

Takže cíl pro těhotenství: ponechat si aspoň něco málo ze své kondičky.

těhotenství 1-2

"Tréninkový" plán pro druhý trimestr

Chůze: 3x týdně 30 min., o víkendu jedna delší procházka co tělo dovolí - z toho má největší radost psí plyšanda Jessie

Těhotenské cvičení: jednou týdně

Chirunning: cvičení na správné držení těla a vnímání těla 15 min. dvakrát týdně.

Dlouhé tratě u mě často vedly k zánětům achilovky a zánětům nártu. Jsem přesvědčená, že to bylo špatnou technikou běhu. Rozhodla  jsem se pro změnu a přesedlala na styl Chirunning (běžecký styl, pro který je charakteristický došlap na střední část chodidla a postoj, který maximálně využívá fyzikálních zákonitostí ve prospěch efektivity běhu). Tento styl ale vyžaduje zpevnit střední část těla a naučit se vnímat své tělo. K tomu běžci dopomůže několik jednoduchých meditačních a posilovacích cvičení. Krátce po změně stylu jsem otěhotněla, takže mám teď alespoň příležitost zapracovat na duchovních aspektech chirunningu :)

Ostatní: občas plavání nebo domácí kalanetika zaměřená na partie nesouvisející s těhotenstvím – ruce, nohy

V těhotenství proběhne mentální a teoretická příprava na nový běžecký styl.

Strava:

Týden po zjištění těhotenství jsem ležela v knihách a sestavovala si vyváženou stravu, tak abych získala všechny potřebné živiny z rostlinné stravy. Je fajn takový plán mít, nicméně poslední slovo o tom, co sním nebo nesním, stejně má mé tělo. Měsíc jsem žila jen na hroznovém víně a banánech, na nic jiného jsem se nemohla podívat. Největší odpor jsem měla k zelenině a luštěninám. Občas se dostavila chuť na vejce nebo sýr nebo neveganskou sušenku. Byla jsem za takové chvíle šťastná a to vejce nebo sýr si bez výčitek dala – samozřejmě bio nebo domácí od známých.

Teď už je to s nechutenstvím mnohem lepší, můžu většinu veganských potravin, ale stejně můj jídelníček podléhá momentálním chutím nebo spíše nechutím. Žádný přesný plán tedy nemá význam, držím se jen obecně následujících veganských zásad.

těhotenství 1-1

Veganská strava

pestrá strava – různé druhy luštěnin, ovoce, zeleniny, ořechů, semen, rostlinných mlék každý

každý den 3-4 porce ze skupiny luštěnin a alternativ masa (zdroj bílkovin, železa, zinku)

každý den 6-8 porcí potravin bohatých na vápník – blasckstrap melasa, tofu, o vápník obohacené potraviny, ovesné mléko, makové mléko, nekonečně moc ovoce a zeleniny – jako příloha ke každému jídlu i jako svačina.

Ovoce jím spíše ráno a dopoledne.

Potraviny bohaté na vitamín C jím společně s potravinami bohatými na železo, Vitamín C totiž usnadňuje vstřebávání železa z rostlinných zdrojů.

doplňky výživy – těhotenské vitamíny,omega 3 mastné kyseliny,  železo, vápník, B12 (vypadá to hrozně, ale v podstatě to samé běžně užívají těhotné nevegetariánky).

Neveganské potraviny

Nezakázala jsem si je a pokud  tělo bude odmítat rostlinné zdroje důležitých minerálů (např. pocit na zvracení při pohledu na luštěniny, který se někdy dostavuje), pak si je asi dám. Maso si neumím představit, že bych ještě někdy pozřela. Na vejce, mléko, jogurty a sýry občas dojde. Jsem v období zdvojnásobených nároků na příjem železa, bílkovin a vápníku a vegan velmi krátkou dobu na to, abych dokázala na 100% říct, že rostlinná strava je schopná mi (hlavně mému dítěti) tyto nároky zajistit.  Přestože odborná literatura říká že ano :)

Pokračování blogu po Novém roce :)

Veganství v těhotenství veganství těhotenství těhotná veganka veganská strava těhotenství porod kojení trimetr zdravá strava těhotenství vegan minerály vitamíny bílkoviny dostatečný příjem živin

Fotogalerie

Maraton se odkládá. S plyšandou budu několik měsíců jen chodit na procházky.
Knížku chi-running, která vám pomůže ve změně běžeckého stylu, můžete zakoupit i u nás v e-shopu.
Těhotenské nevolnosti mi mírně nabouraly můj stravovací plán.

Komentáře