Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Blog > Katka Balcarová

Katka Balcarová

Datum publikování: 30.4.2015 | Kategorie: O nás
9. května 2013 jsem se stala z etických důvodů z klasického masojedlíka ze dne na den vegetariánkou. Během týdne jsem shlédla několik videí ukazujících realitu velkochovů, abych si potvrdila, že mé rozhodnutí vzdát se masa bylo správné.
Katka Balcarová

Z těchto filmů jsem zjistila, že mléčné farmy a drůbežárny jsou ke zvířatům ještě mnohem krutější než masný průmysl. Začala jsem si tedy zjišťovat, jak se dají živočišné bílkoviny nahrazovat rostlinnými, abych mohla konzumaci živočišných snížit na minimum. Po přečtení pár článků, studií a jedné knížce jsem ale zjistla, že veganství je poměrně zdravá větev vegetariánství a při správně sestavené stravě není třeba se bát výživových nedostatků a že tedy živočišnou stravu vůbec nepotřebujeme. Protože jsem sportovně založený člověk, hledala jsem, jak veganská strava může ovlivnit celkový výkon a zjistila, že dokonce může sportovní výkon podpořit a urychlit potréninkovou regeneraci. Pak jsem vyzkoušela pár receptů a bylo to. Všechny výmluvy padly, protože veganská strava je chutná, zdravá a plně dostačující.

karlaberk

Sama jsem po přechodu na veganství pocítila nárůst energie a rozhodla se, že je čas konečně natrénovat na maraton a k tomu účelu jsem společně s Verčou založila tyto stránky (aneb koukejte všichni jak vegani umí běhat). V té době jsem za sebou měla dva půlmaratony s časem 2.27 a 2.17 - tedy nic moc, ale tak nějak to byl můj tehdejší vrchol. Dva měsíce po přechodu na veganství jsem ale otěhotněla, což bylo celkem překvapení, protože se nám miminko několik let nedařilo, a tak se trénink přerušil. 12.4.2014 se mi narodila Nikolka a já tedy mohla začít znovu běhat. Rok po porodu jsem si zaběhla půlmaraton bez trápení  s časem 2.06 a zdá se, že bych brzy mohla dát ten maraton :) Mé tréninky a stravu sledujte v rubrice blog.

No a abych se na té mateřské úplně nenudila, s Verčou jsme v prosinci 2014 vydaly knížku s názvem Místo vejce banán, což je taková příručka pro začínající vegany a rok na to Místo kapra hlíva, kde najdete tradiční jídla pro různé příležitosti (svátky, oslavy, grilovačky,...) ve vegan variantě. 

Ještě edit v roce 2018 :)

Když si projdete rubriku blog, zjistíte, že maraton byl pro mě tak skvělej zážitek, že to u něj neskončilo, ale možná naopak začalo. Běhání jsem už naplno propadla, dlouhým vzdálenostem zvlášť. Dneska už mám za sebou 2 Pražské maratony, 55 km dlouhý závod Valašský hrb a třídenní běh z domu na Sněžku (160 km). Momentálně se snažím natrénovat na svoji první stovku. Kromě toho se chci letos pustit do dalšího třídenního soukromého běžeckého projektu a konečně mám pocit, že jsem dozrála k účasti na závodě B7 (95 km po hlavním hřebeni Beskyd). O všem si můžete počíst v rubruce blog:) Držte pěsti!

Fotogalerie

Zvířata jsem milovala dlouho ped tím než jsem si uvědomila, že mít je rád a jíst je nejde dohromady.
Druhý půlmaraton, tehdy ještě na masové strany jsem doběhla v čase 2:17.
Lezení je moje vášeň.
Se sportem jsem musela v roce 2013na 9 měsíců přestat a měla jsem k tomu ten nejhezčí důvod.
S Verčou jsme vydaly knížku pro začínající vegany.
Malá veganka bude taky sporťačka.
První poporodní maraton jsem dala v čase 2:06. Osobní rekord!

Komentáře