Etické sportování

Nákupní košík

0 ks za 0 Kč

VeganSport.cz > Blog > Veganská domácí zubní pasta

Veganská domácí zubní pasta

Datum publikování: 25.1.2016 | Kategorie: Strava
Vegani při výběru zubní pasty řeší to, aby neobsahovala živočišné přísady a aby nebyla testována na zvířatech. Veganských past najdete na trhu spoustu, já používám občasně mátovou pastu z bioobchodu. Problémem většiny, nebo snad dokonce všech, veganských past, je to, že jsou několikanásobně dražší než jejich neveganské kámošky.
Veganská domácí zubní pasta

Už dříve jsem četla o alternativních způsobech čištění zubů bez zubních past, ale sama jsem se bála na to spolehnout, protože nemám odmala nijak superzdravé zuby a pořád jsem měla za to, že zubní pasta je při čištění zubů to nejdůležitější. Až když jsem nedávno slyšela v rádiu mluvit členku České stomatologické komory, že to zásadní je správný kartáček, správné čištění a strava (s minimem cukru) a zubní pasta je jen takový menší bonus navíc (hlavně chuťový), rozhodla jsem se zubní pastu použít pro zpestření jednou týdně  a jinak zapátrat po přírodních metodách.

Spousta receptů na přírodní čištění zubů  obsahuje jedlou sodu. Řada  odborníků ale upozorňuje na to, že může narušit zubní sklovinu. Jedlou sodu používám k čištění odpadů a vidím na vlastní oči, jak umí se špínou zatočit líp, jak řada dost agresivních čistících prostředků, a tak jsem se rozhodla, že budu věřit odborníkům a moje zuby se bez ní obejdou.

pasta

Nejprve jsem samostatně zkoušela kurkumu a kokosový olej. Obě suroviny se pyšní antibakteriálními a protizánětlivými účinky, kurkuma má navíc schopnost bělit zuby, což poznáte už po pár dnech.  Žádný moc velký požitek jsem ale z čištění zubů neměla. Kurkuma je chuťově hodně výrazná, olej se zas v puse hned rozteče a je téměř bez chuti. Až mě napadlo něco úplně geniálního, z čehož se stal můj osobní recept na zubní pastu :) Připravuji si ji v malém množství na cca týden dopředu. Pak si pár dní čistím zuby oblíbenou mátovou z bioobchodu a pak si udělám další várku zase na celý týden. Bude to chtít také trochu zvyk, v puse se roztéká a nepění jak pasty, na které jste zvyklí. 

Čištění zubů

Domácí zubní pasta

Ingredience: lžíce kokosového oleje, lžička kurkumy, špetka stévie (používám sypký extrakt ze stévie), lze přidat i kapku aromatického oleje, ale já ho nepoužívám.

Postup: všechno smícháte a dáte do důkladně vyčištěného kelímku nebo sklenky. Před čištěním zubů si umyjte ruce a mázněte kousek "pasty" na zuby nebo kartáček a zuby vyčištěte. 

Co se týče kartáčku, nejvhodnější je měkký nebo střední a ukázky správného čištění naleznete na youtube.com :)

Banánová slupka

K čištění zubů lze využít i banánovou slupku, která by zubům měla dodat různé minerály a zuby vybělit. Banány moc nekupujeme, když už je máme, vnitřní stranou slupky přejedu přední stranu zubů, ale čištění tím nenahrazuji. 

Kvalitní olej

Ráno, když si vzpomenu, proválím v puse trochu oleje, mělo by to mít očišťující účinky na dutinu ústní. Odborné zdroje jsem k tomu ale nenašla. Je to tisíce let dlouhá ayurvédská metoda, uškodit nemůže a je skoro zadarmo, tak proč to nevyzkoušet :)

 domácí pasta

Veganské řešení problémů se zuby

Zuby máme v pořádku, ale občas se nám objeví afta nebo popraskaný koutek.

Na popraskaný koutek mám zaručený recept - pověsit všechny povinnosti na hřebík, sníst kostku droždí a jít si lehnout. Do rána je koutek zase v celku.

Afty pomažeme tea tree olejem, extraktem z grepových jader nebo ústa propláchneme vodičkou Gurglwasser. Tu určitě doporučuji, je součástí naší domácí bylinkové lékárny a využijete jí na přicházející angínu, jakékoli bolesti krku, projevy paradontózy nebo afty. Seženete jí buď na internetu nebo v obchodech s bylinkami.  O naší bylinkové lékárničce napíše v některém z dalších blogů :)

Mějte se krásně a u příštího blogu čau :) Od prvního únorového pondělí mám v plánu začít po měsíci zveřejňovat maratonské tréninky.

K

 

 

Komentáře